Na ból i gorączkę – paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol i ibuprofen to jedne z najpopularniejszych środków po jakie sięgamy w przypadku bólu i gorączki. Dostępne są pod wieloma nazwami, najczęściej bez recepty, a zakupisz praktycznie wszędzie, od apteki, przez sklep ogólnospożywczy, po kiosk. Kiedy wybrać paracetamol, a kiedy ibuprofen?

Czym różni się paracetamol od ibuprofenu?

Paracetamol to lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, który może być stosowany już od pierwszych dni życia, a ibuprofen można podać dopiero od 3 miesiąca. Dodatkowo, statystycznie ibuprofen powoduje więcej działań niepożądanych, najczęściej związanych z dolegliwościami żołądkowymi, ale nie są one szczególnie uciążliwe. Ibuprofen i paracetamol mają zupełnie inne podstawy działania. Paracetamol, pomimo bycia jednym z popularniejszych środków i wielu przeprowadzonych badań, nie ma do końca zidentyfikowanego mechanizmu działania. Na pewno wiadomo, że w jakiś sposób blokuje w ośrodkowym układzie nerwowym syntezę substancji odpowiedzialnych za powstanie bólu i gorączki, zwanych prostaglandynami. Ibuprofen jest natomiast dobrze poznanym lekiem z grypy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa poprzez blokowanie cyklooksygeenaz, które uaktywniają się podczas powstawania bólu, rozwoju stanu zapalnego w organizmie i gorączki.

Lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy- który wybrać?

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są środkami pierwszego wyboru w przypadku bólu, jak i gorączki o różnym pochodzeniu i mają podobną skuteczność działania. Oba te leki są bardzo dobrze przebadane i stosunkowo bezpieczne, a przyjmować je mogą już bardzo małe dzieci. Co ważne warto mieć oba preparaty pod ręką, ponieważ czasem jeden lek przeciwgorączkowy to za mało. Obie te substancje utrzymują swoje działanie ok. 4-6 godzin, więc może ono minąć zanim będziemy mogli przyjąć kolejną dawkę. W takiej sytuacji zaleca się przyjmowanie ich na zmianę, więc każdy z nich przyjmujemy co 8h. Są również sytuację, w których lepiej wybrać konkretny preparat ze względu na naszą sytuację zdrowotną. Część specjalistów twierdzi, że ibuprofen, jako lek z grupy NLPZ-ów, będzie lepszym wyborem w sytuacji, gdy podejrzewamy zapalne podłoże bólu. Z drugiej strony leki te, u osób na nie nadwrażliwych mogą wywołać reakcję anafilaktyczną. Paracetamol będzie zalecany w leczeniu ospy, a także dla ciężarnych, szczególnie w 3 trymestrze, ponieważ ibuprofen będzie hamował skurcze macicy. Nie poleca się w przypadku problemów związanych z wątrobą i nerkami. W przypadku gdy nie ograniczają nas szczególne sytuacje chorobowe, możemy wybrać lek zgodnie z własnymi preferencjami i odczuciami, ale w innym przypadku, nawet mimo względnego bezpieczeństwa obu preparatów, zapytaj o radę lekarza lub farmaceutę.