Opatrywanie ran w warunkach domowych – co musisz wiedzieć?

Zranienie, które wymaga opatrzenia zdarza się dość często, ale na szczęście większość z takich zdarzeń nie wymaga interwencji lekarskiej. Jak prawidłowo zaopatrzyć ranę, by dobrze się goiła? W co wyposażyć domową apteczkę? Kiedy nie ryzykować i lepiej udać się do lekarza? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiecie się tego wszystkiego.

Gazy, bandaże, nożyczki – wyposażenie domowej apteczki

Do opatrzenia większości ran zwykle wystarcza woda i plaster. Są jednak sytuacje, które nie wymagają pomocy specjalisty, ale żeby sobie z nimi poradzić potrzebujemy nieco więcej. Domową apteczkę warto wyposażyć w plastry. Najlepiej sprawdzą się cięte, ponieważ da się je dopasować do rozmiaru rany. Gaziki i gazy jałowe, które przykryją nam nieco bardziej sączące się i większe rany, a jednocześnie możemy je nasączyć środkami wspomagającymi gojenie. Przydadzą się też bandaże i środki odkażające. Choć nie jest to element niezbędny w apteczce, bo zwykle znajdziemy je gdzieś w domu, to warto w pobliżu opatrunków mieć nożyczki, by ich w pośpiechu nie szukać, a dodatkowo te zawsze będą czyste.

Jak w domu opatrzyć ranę?

Rany dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, ale w domowych warunkach większość z nich opatrujemy w ten sam sposób. Postępuj według podanych niżej kroków, a na pewno sobie poradzisz.

  1. Oczyść ranę. Usuń wszelkie zanieczyszczenia stałe np. kawałek materiału, czy siekanego jedzenia, albo ziemi czy liści. W przypadku drobnych, czystych i równych ran (najczęściej będą one wynikiem cięcia) może wystarczyć przepłukanie zwykłą wodą. W tych wyglądających mniej schludnie może się przydać środek odkażający. Pamiętaj żeby nie przemywać rany alkoholem, ponieważ doprowadzi to do ścięcia białka w okolicy rany i zaburzy proces jej gojenia.
  2. Załóż opatrunek. W większości ran i otarć powinniśmy zrezygnować nawet z plastra, ponieważ rany najlepiej goją się z dostępem powietrza, a także wypływająca z nich krew jest składową procesu naturalnego oczyszczania miejsca zranienia. Jeżeli mamy możliwość pozostawienia rany czystej i nie podrażniać jej, a ona sama w sobie nie jest bardzo krwawiąca, to jej nie zakrywajmy. W przypadku większych ran mogą przydać się gaziki lub gazy opatrunkowa, którą przykleimy po bokach plastrem lub zabandażujemy. Unikaj używania opatrunków ze sztucznych materiałów.
  3. W przypadku mocniej krwawiących ran możesz bandażem dodatkowo wywołać delikatny ucisk, który pomoże zatamować krwawienie.
  4. Pamiętaj o regularnej zmianie opatrunku, tak by w okolicy rany nie gromadziły się chorobotwórcze patogeny.

Kiedy udać się do lekarza?

Niestety mogą się nam przydarzyć rany, które będą wymagają konsultacji specjalisty. Koniecznie udaj się po pomoc, jeżeli nie jesteś w stanie opanować krwawienia lub rana może być zainfekowana i poza dezynfekcją wymagać podania antybiotyku. Nie zwlekaj też z ranami, w których tkwią przedmioty stałe, a także po ugryzieniu zwierząt, zwłaszcza jeżeli ich nie znasz.