Jak sobie radzić z bólem brzucha?

Ból brzucha to objaw bardzo ogólny i subiektywny, a wynikać może z wielu przyczyn. Część problemów, choć bardzo nieprzyjemna nie powinna wzbudzać większego niepokoju i możemy sobie nimi poradzić bez pomocy lekarza. Co na ból brzucha znajdziesz w domowej apteczce?

Co może boleć w brzuchu?

Brzuch to tylko obszar w naszym ciele, którego sam ból bez innych informacji nam niewiele mówi. W tej okolicy znajduje się żołądek, wątrobą, trzustka, jelita, a także nerki. Może się tu dziać sporo, a od dokładnego zdiagnozowania problemu zależy leczenie i to czy potrzebujemy pomocy lekarskiej. Najczęściej ból związany jest z żołądkiem, który mógł zostać podrażniony choćby przez nieświeże jedzenie. Równie często zdarzają się zatrucia pokarmowe, które powodują ogólny dyskomfort w okolicy brzucha, zarówno na żołądku, jak i w jelitach. Zatrucie może objawić się stosunkowo niewielkimi dolegliwościami, ale może się też wiązać z silną biegunką, wymiotami, gorączką, które czasem są trudne do opanowania i niestety mogą wymagać konsultacji ze specjalistą. Kolejnymi powodami bólu w brzuchu są stres i okres. Oba najczęściej powodują zwiększone napięcie mięśni i uczucie kłucia w dołku. Zwróć uwagę na to, w jakim okresie życia właśnie się znajdujesz, bo być może objawy się związane z cyklem miesiączkowym u kobiet, lub podniesionym napięciem nerwowym, które czasem może być w naszej podświadomości i nie musimy sobie zdawać sprawy z tego jak wpływa na nasze zdrowie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choć z większością sytuacji możemy sobie poradzić na własną rękę, to czasem warto poprosić o pomoc. Nie zwlekaj z umówieniem wizyty, jeżeli ból długo nie ustępuje lub szybko nawraca mimo podjętych działań. Koniecznie skontaktuj się też z lekarzem, kiedy pojawi się krew w wymiotach, moczu lub kale. Powodem do szukania nieco poważniejsze przyczyny może być też gorączka i ogólnoustrojowe osłabienie. Pamiętaj, że problemy z bólem brzucha zaburzają trawienie, a w towarzystwie wymiotów i biegunek mogą prowadzić do odwodnienia.

Co na ból brzucha? – To zależy od przyczyny

Ból brzucha nie jedno ma imię, a więc różne będą sposoby walki z nim. Zastanawiając się, co na ból brzucha pomoże w Twoje sytuacji, musisz przede wszystkim zidentyfikować problem. W przypadku rozwolnienia warto sięgnąć po środki absorbujące wirusy i bakterie w przewodzie pokarmowym, a także mające właściwości powlekające. Takie preparaty będą miały w swoim składzie np. diosmektyt. Wymioty należy jedynie łagodzić, ponieważ wbrew pozorom pomagają naszemu organizmowi się oczyścić. Przy zagrożeniu odwodnieniem warto sięgnąć po środki nawadniające, elektrolitowe i uzupełniające florę bakteryjną jelit. Na napięciowy ból brzucha wywołany m.in. stresem lub miesiączką pomogą leki rozkurczowe, w których najczęściej substancją czynną jest drotaweryna.