Wszystko o ledach w oświetleniu domowym

Lampy LED sufitowe cieszą się ogromną popularnością. Jest to związane z postępem technicznym, który wpływa na cenę źródła światła. Brak konieczności wydania sporej sumy pieniędzy sprawia, że instalacja zwraca się szybciej niż można się tego spodziewać. Przyjmuje się, że już po roku można zauważyć napływ gotówki do portfela. Co warto wiedzieć na temat tego oświetlenia.

Jakie można spotkać lampy LED sufitowe?

Wśród najbardziej popularnych źródeł światła bazującego na technologii LED występują żarówki LED. Mają one jednakowe gwinty jak w przypadku klasycznych żarówek bądź halogenów. Oprócz tego występują również taśmy LED 12V. Podłącza się je do domowej instalacji 230V przy pomocy odpowiedniego zasilacza. Używa się ich chociażby ze względu na podświetlanie sufitów podwieszanych oraz jakże popularnych wnęk. Niemniejszą popularnością cieszą się taśmy LED 230V, które podłącza się bezpośrednio do gniazdka 230V. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku oświetlania ogrodu oraz elewacji budynku. Wyglądają naprawdę atrakcyjnie.

Warto też wspomnieć o diodach LED SMD, które posiadają o wiele wyższe parametry, kiedy przyrównać z tymi, które występowały wcześniej. Dzięki temu nikt nie jest w stanie zauważyć różnicy pomiędzy klasyczną żarówką a LED. Mowa oczywiście o świetle oraz kolorze, gdyż właściciel lampy LED odczuje to zdecydowanie po kieszeni.

W jaki sposób wybiera się oświetlenie LED?

Lampy LED sufitowe można wybrać bez większych problemów i pod żadnym względem nie należy się ich wyborem stresować czy przejmować. Już na wstępie warto zaznaczyć że taśmy, które trzeba zamontować wyglądają niemalże tak samo i każdy kto je zobaczy ma od razu ochotę uciec od nich jak najdalej. Nie należy się jednak poddawać, tylko zapytać sprzedawcę o pomoc i poprosić o przedstawienie roli poszczególnych elementów i części. Dobrze jest upewnić się, że oświetlenie posiada gwarancję, dzięki której zyskuje się pewność, że mamy do czynienia z towarem dobrej jakości. Lampy LED sufitowe cieszą się dużą popularnością, dlatego warto skontrolować dostępny asortyment przed wyborem tych właściwych. Trzeba również uważać w trakcie zakupów przez Internet i sprawdzić staż sprzedawcy, a także upewnić się, że istnieje na rynku od dłuższego czasu. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej sumy i uniknięcie wyrzucania pieniędzy w błoto.

W jaki sposób instaluje się taśmy LED?

Montaż lampy LED sufitowej odbywa się tak samo jak każdej innej lampy. Jednakże sytuacja jest zupełnie inna, kiedy chodzi o montaż taśmy mającej napięcie 230V. Nie jest to skomplikowane zadanie, jednakże wymaga ono sporej odwagi. Jest to związane oczywiście z dużym napięciem w taśmie. W trakcie instalacji konieczne jest przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad i wszystko odbędzie się bez większych komplikacji.

W tym miejscu warto wspomnieć nieco więcej na temat taśm LED, które trzeba lepiej poznać przed zamontowaniem. Przede wszystkim możliwe jest ich dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika. Konieczne jest jednak obchodzenie się z nimi bardzo delikatnie, gdyż w takim przypadku nie istnieje prawdopodobieństwo na ich zniszczenie. Uszkodzona taśma nie sprawdzi się dobrze i trzeba będzie ją od razu wymienić. Można ją przecinać, jednakże trzeba to czynić w wyznaczonych do tego miejscach (znajdują się w bliskiej odległości od siebie). Nie każdy zdaje sobie sprawę, że taśmy LED można połączyć w o wiele większe fragmenty. Do tego zadania używa się szybkozłączników zatrzaskowych, albo można przylutować dwa fragmenty. Lutowanie sprawdzi się o wiele lepiej, jednakże musi zostać właściwie wykonane. Już na zakończenie warto wspomnieć o tym, że taśmy LED można korzystać przez naprawdę długi czas, jednakże pod warunkiem, że są one właściwie zasilane. Kiedy korzysta się z zasilacza przeznaczonego do oświetlenia tego typu sprawdzi się on zdecydowanie dłużej. Lampy LED sufitowe podbijają rynek, dobrze aby znalazły się również i w Twoim domu.