Najlepsza alternatywa dla płytek w łazience

Większa część łazienek posiada na ścianach oraz na podłodze płytki, jednakże ni musi tak być. Pytki to nie jedyna opcja na którą można się zdecydować. Wybór innego materiału sprawia, że pomieszczenie staje się o wiele bardziej oryginalne oraz nabiera całkiem innego charakteru. Przekonaj się co można położyć na ścianie oraz podłodze, aby zastąpić tradycyjne płytki.

Czym można zastąpić płytki w łazience?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że każdy kto rezygnuje z płytek ma cały czas bardzo szerokie pole do popisu. Przede wszystkim można sięgnąć po drewno naturalne, kamienie, a nawet szkło, a końcowym wykończeniem mogą być chodniki łazienkowe. Warto puścić wodze fantazji oraz wysilić się na coś ciekawszego. Nowoczesne łazienki mają to do siebie, że często zadziwiają. Doceniają to nie tylko osoby mieszkające w konkretnym miejscu, ale również odwiedzający. Nowoczesna łazienka bardzo często nie posiada płytek. Warto jednak zaznaczyć, że alternatywny materiał musi sprawdzić się przy dużej wilgotności oraz zmiennych temperaturach. Oprócz tego nie może dostarczać wielu problemów w trakcie czyszczenia i konserwacji, a do tego umożliwiać korzystanie z pomieszczenia przez wiele lat. Na ścianach może pojawić się tapeta, beton, szkło, cegła, a nawet drewno naturalne, czyli niemalże wszystko. Niektóre z tych rozwiązań są zdecydowanie korzystniejsze dla portfela niż płytki, a inne z kolei oznaczają duży koszt. Kiedy chodzi o podłogę można zdecydować się chociażby na kamień naturalny. Prezentuje się on najbardziej korzystnie, kiedy w niewielkim stopniu pokrywają go chodniki łazienkowe. Takie rozwiązania na pewno wpadną w oko wszystkim, którzy preferują styl nowoczesny, minimalistyczny, loftowy oraz Eko. W przypadku zastosowania kamienia korzystamy z materiału, który jest odporny na działanie wysokich temperatur stanowiących nieodłączny element łazienek. Dodatkowo, nie niszczą się ze względu na występującą w łazience parę wodną, wodę oraz środki używane do czyszczenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem, że jest wyszlifowany oraz wypolerowany. Nabywa się go w postaci gotowych płyt oraz płytek i jak wiadomo dostępny jest w wielu rozmiarach, które można dopasować do konkretnej łazienki. Dzięki różnorodnym rozmiarom możliwe jest również wykończenie strefy natryskowej czy umywalki, dzięki czemu zyskujemy atrakcyjny wygląd pomieszczenia. Wśród wad należy jednak wspomnieć o wysokiej cenie, która zraża całkiem sporo osób. Oprócz tego trudno się je montuje, gdyż wymagają odpowiednich zapraw, fug i oczywiście umiejętności. Można wybierać wśród paru rodzajów kamienia, które mają inną fakturę. Chodzi przede wszystkim o granit, marmur, trawertyn, onyks oraz bazalt. Mają inną strukturę i do tego różnią się wyglądem. Kamień to oczywiście materiał zimny, dlatego w łazience trzeba zastosować chodniki łazienkowe. Zdecydowanie poprawiają one komfort po wyjściu spod prysznica czy wanny i zapewniają przyjemne poczucie ciepła.

Pozostałe alternatywy dla płytek

Warto jeszcze wspomnieć, że z kolei w przypadku rezygnacji z płytek na ścianach można zdecydować się na beton architektoniczny. Można go nabyć w postaci specjalnych płyt (warto zaznaczyć, że ważą one całkiem sporo). Beton jest szary, jednakże kolor ten można zmienić przy pomocy zastosowaniu pigmentu. Dobrze wygląda przede wszystkim w przypadku industrialnych oraz minimalistycznych łazienek. Posiada wiele zalet, a mianowicie jest trwały na wilgoć, pleśń oraz szkodliwe działanie detergentów. Pięknie się prezentuje i wywołuje spore wrażenie. Już na końcu należy wspomnieć o tym, że z każdym rokiem zmienia nieco kolor, dzięki czemu w łazience następują niewielkie zmiany, które nie wiążą się z żadnymi kosztami. Dobrze prezentuje się również z innymi materiałami, przede wszystkim drewnem i jasnym kolorem.

Mikrocement sprawdzi się tak samo dobrze. Chodzi o bardzo cienką zaprawę, która oprócz tego, że jest elastyczna to również nie przepuszcza wody. Można ją umieścić zarówno na podłogach, jak i ścianach, dlatego pozostawia duże pole do popisu dla właścicieli remontujących łazienkę. W przypadku mikrocementu, chodniki łazienkowe również sprawdzą się doskonale.