Barwnik E132 i jego szkodliwość – odkryj w jakich produktach się znajduje VIDEO

W świecie przepojonym niezliczoną paletą barw, gdy przechadzasz się między półkami supermarketów, z pewnością nie raz zastanawiałeś się, skąd biorą się te nasycone kolory słodyczy, napojów czy kosmetyków. Jeden z tych barwników, który może przyciągać Twój wzrok, ukrywa się pod nazwą E132, znany także jako indygotyna. To syntetyczny odcień, który wprowadza do produktów głębokie, królewskie akcenty niebieskiego. Z pewnością wzbudza ciekawość, jak substancja, której nazwa brzmi niczym skomplikowany kod, wpływa na codzienne zdrowie i w jakich produktach ma swoje niepozorne kryjówki.

Zagłębiamy się w tajemnice E132

Zacznijmy od krótkiego zarysu tego, czym jest E132. Indygotyna, bo tak brzmi jego mniej tajemnicze imię, jest barwnikiem syntetycznym, który odbija światło tworząc przyjemny dla oka odcień. Zastosowanie tej substancji jest szerokie – od barwienia tabletek, poprzez napoje, a skończywszy na kosmetykach. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że każdy łyk energetyzującego napoju lub porcja ulubionych słodyczy może być źródłem E132.

Skąd wiemy, że coś może szwankować?

Przyzwoita dawka sceptycyzmu nigdy nie zaszkodzi, gdy przyglądasz się etykietom produktów spożywczych lub kosmetycznych. Badań nad wpływem E132 na organizm przeprowadzono już wiele, z różnymi wnioskami. Choć niektóre instytucje, jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), uważają obecność E132 w małych ilościach za bezpieczną, inne głosy podnoszą kwestię potencjalnej szkodliwości. Może to prowokować uczucie niepokoju zwłaszcza w przypadku nadmiernej konsumpcji produktów zawierających ten barwnik.

Detektyw w kuchni – gdzie E132 lubi się ukrywać?

Gdybym miał przypomnieć sobie nazwę jakiegoś napoju gazowanego, słodkiego wina, wyśmienitego ciasta z polewą czy kolorowych cukierków, to właśnie w tym bogatym asortymencie możemy spodziewać się indygotyny. Przykładem mogą być też orzeźwiające lody, które w upalne dni przyciągają niczym syreni śpiew, kusząc intensywnymi barwami. Co więcej, poza światem smakołyków, E132 często odnajdziesz również w kosmetykach, szczególnie tych, które mają za zadanie podkreślić Twoje oczy – cienie do powiek, kredki czy nawet tusze do rzęs. Stało się więc, że indygotyna pełni rolę swoistego kameleona w bogatej gamie konsumpcyjnych dóbr.

Na co zwracać uwagę wybierając produkty?

Jeżeli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, co ląduje w Twoim koszyku, mądrym krokiem będzie zwrócenie uwagi na skład produktów. Warto zadawać sobie trud, by dostrzegać, czy gdzieś między liniami składników nie ukrywa się zwodnicze E132. Podążając za ideą, że „jesteś tym, co jesz”, zaczynasz wkładać więcej serca w selekcję pożywienia dla siebie i swoich najbliższych.

Alternatywy dla E132 – czy istnieją?

Jeżeli poczujesz się zaniepokojony obecnością syntetycznych barwników w swoim jedzeniu, istnieje wiele naturalnych alternatyw. Przykładowo, sok z czerwonej kapusty czy sproszkowane algi spirulina mogą dostarczyć podobnych efektów barwienia, nie wprowadzając syntetycznych składników do diety. Na rynku dostępne są również produkty, które w ogóle rezygnują z dodatkowego barwienia, pozostając wiernymi swoim naturalnym kolorom.

Indygotyna – mamy problem czy bezpieczny składnik?

W dążeniu do zrozumienia potencjalnych ryzyk, jakie niesie za sobą spożywanie E132, nie można jednoznacznie stwierdzić, że to synonim zagrożenia. Należy jednak pamiętać o zasadzie umiaru, która w szerokiej perspektywie wydaje się być kluczem do zachowania równowagi. Indygotyna nadal pozostaje substancją dozwoloną w wielu krajach, choć wiele osób decyduje się na bardziej świadomy wybór produktów wolnych od tego typu dodatków.

Postaw więc na bycie świadomym konsumentem, który nie idzie na kompromis, gdy chodzi o zdrowie. Raz na jakiś czas, spoglądając na barwną etykietę, zastanów się nad tym, co kryje się za atrakcyjnym kolorowym wyglądem i czy warto sięgnąć po produkt, który może mieć w sobie więcej niż tylko smak i wartości odżywcze. Niech Twoja postawa świadczy o dbałości nie tylko o osobiste zdrowie, ale również o zdrowie tych, których kochasz.