Co zrobić by nie zabrakło, czyli zarządzanie zapasami wody na czas wyprawy campingowej

Podczas podróży kamperem niezwykle istotne jest odpowiednie planowanie zapasów wody. Nie można być nigdy pewnym, czy na trasie znajdzie się łatwo dostępne źródło pitnej wody. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie wystarczającą ilość płynu do picia oraz wody pitnej przeznaczonej do gotowania i higieny osobistej.

Planując długą wyprawę, należy dokładnie oszacować ile litrów wody będziemy potrzebowali każdego dnia. Najlepiej bazować na ilości zużycia podczas codziennego funkcjonowania i ewentualnie dodać trochę więcej jako rezerwę. Przykładowo, jeśli codziennie spożywamy 2 litry wody pitnej plus kilka dodatkowych litrów na inne cele (gotowanie, mycie rąk itp.), to warto uwzględnić około 5-6 litrów dziennie na jedną osobę.

Odnajdywanie naturalnych źródeł wody

Podczas wyprawy kamperem możemy natrafić na wiele urokliwych miejsc, które oferują możliwość czerpania świeżej i czystej wody prosto ze źródła. Jeśli zależy nam na oszczędności zapasów wody, warto poszukać takich miejsc i korzystać z nich, gdy tylko jest to możliwe.

Niektóre kempingi lub pola namiotowe mogą mieć dostęp do naturalnych źródeł wody. Warto wcześniej sprawdzić informacje na temat danego miejsca i dowiedzieć się czy można tam bezpiecznie czerpać wodę ze studni lub strumienia. Pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności i ewentualnej konieczności przefiltrowania lub dezynfekcji zbieranej w ten sposób wody.

Techniki oszczędzania wody

W podróży kamperem każda kropla się liczy, dlatego warto stosować różne techniki oszczędzania tego cennego surowca. Oto kilka przykładów:

– Krótka chwila pod prysznicem – ograniczenie czasu spędzonego pod prysznicem może znacząco zmniejszyć zużycie wody. Nawet 5-minutowy prysznic może zaoszczędzić wiele litrów płynu.
– Zamiana tradycyjnego mycia rąk na użycie żelu antybakteryjnego – szczególnie przydatne rozwiązanie podczas krótkiego postoju czy pikniku.
– Napełnianie umywalki – zamiast trzymać bieżącą wodę przez cały czas, warto napełniać umywalkę do mycia naczyń i korzystać z niej.
– Ograniczenie spłukiwania toalety – współczesne kampery często są wyposażone w systemy oszczędzające wodę przy spłukiwaniu toalety, ale warto mieć na uwadze, że każde ograniczenie ilości płynu użytego do tego celu przyczynia się do dłuższego utrzymania naszych zapasów.

Oczyszczanie wody w terenie

Czasami może się zdarzyć, że nasze zapasy wody szybko się kończą lub brakuje nam możliwości uzupełnienia ich ze źródeł naturalnych. W takiej sytuacji pomocny może okazać się zbiornik na wodę do kampera taki jak te pod linkiem https://turismus.pl/zbiornik-na-wode-do-przyczepy-kempingowej-i-kampera oraz odpowiednie techniki oczyszczania dostępnej cieczy.

Najprostszym sposobem jest filtracja. Możemy skorzystać zarówno z gotowych filtrów dostępnych na rynku, jak i stworzyć swój własny. Przesączone przez piasek czy chociażby kilka warstw czystej tkaniny opartej na sitach powinno usunąć większość zanieczyszczeń mechanicznych.

Kolejnym krokiem jest dezynfekcja. Dostępne są różnego rodzaju tabletki chlorowe lub pastylki służące właśnie do dezynfekcji wody pitnej. Stosowanie ich według instrukcji może usunąć większość groźnych dla zdrowia bakterii.

Bezpieczeństwo i higiena wody

Podczas podróży kamperem należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny wody. Dlatego też warto stosować zbiorniki na wodę do kampera, które są wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i odkażania.

Ważne jest także regularne kontrolowanie jakości przechowywanego płynu oraz dbanie o wymianę zbiorników wg dat przydatności lub zgodnie ze wskazaniami producenta. Niewłaściwie utrzymany zbiornik może stać się siedliskiem chorobotwórczych mikroorganizmów, co stwarza realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Przykład planowania zapasów wody:

Dodatkowo warto uwzględnić pewien margines na nieprzewidziane okoliczności oraz zapasy wody na sytuacje awaryjne.Podsumowując, zarządzanie zapasami wody podczas podróży kamperem to jedno z kluczowych elementów udanej wyprawy. Planowanie ilości wody, korzystanie z naturalnych źródeł pitnej cieczy, oszczędzanie i oczyszczanie dostępnej w terenie wody są niezbędnymi umiejętnościami każdego carawaningu. Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie i bezpieczeństwie naszych zapasów – to gwarancja zdrowia i komfortu podczas przygód na drodze!

Osoba Ilość spożywanej
wody pitnej dziennie
Zapotrzebowanie na
wodę ogółem (7 dni)
1 2 litry 70 litrów
2 3 litry
3 1,5 litra
4 2,5 litra