Jakie są rodzaje win?

Wybór wina może być czasami kwestią problematyczną szczególnie wtedy, jeżeli nie jesteśmy za bardzo zorientowani w temacie i dopiero rozpoczynamy przygodę z takimi trunkami alkoholowymi. A mamy przecież wiele różnych typów win. To może wino białe albo czerwone, czy też różowe i deserowe.

Czy wina bardzo się między sobą różnią?

Wino należy do alkoholi wykwintnych i jednocześnie bardzo starych. Jest to najpopularniejszy chyba na całym świecie alkohol, który sięga czasów antycznych. Nie każdy wie, że informacje o piciu wina datuje się aż na 8500 lat przed naszą erą. Przede wszystkim jednak powinniśmy zwrócić uwagę, że różne typy win mogą być stosowane do bardzo różnych okazji. To mogą być spotkania towarzyskie albo imprezy okolicznościowe no i naturalnie wino będzie się także perfekcyjnie sprawdzać jako dodatek do posiłków. Może także wzbogacić bardzo romantyczną kolację we dwoje. To po prostu napój rytualny. Znaleźć go można w każdej restauracji i w każdym pubie. Przede wszystkim, jeżeli chcemy odróżnić rodzaje win, to pod uwagę będziemy brali smak, kolor, a także konsystencję.

Czym charakteryzuje się wino czerwone?

Ten typ wina jest bardzo popularny i produkowany jest z czerwonych winogron. Skórka zawiera odpowiedni barwnik i będzie się on uwalniać w wyniku fermentacji. W zależności od gatunku owoców wino może zyskać barwę rubinową albo purpurową, czy też niemal czarną. Może to być także kolor ceglasty. Taki typ wina pasuje do dań bardzo mocno i cięższych. Jeżeli wino czerwone długo leżakuje, to powinno być otwarte przynajmniej pół godziny przed konsumpcją.

Wino białe – cenione przez miłośników drobiu i ryb

Białe wino, jak łatwo się domyślić powstaje z jasnych odmian winogron. Wyróżniamy tu wytrawne, półwytrawne, a także słodkie. Perfekcyjnie będzie pasować do dań z rybami, owocami morza, a także z drobiem. Naturalnie zawsze powinniśmy także wyszukać kilka ofert na przykład w internecie. Jeżeli więc interesujesz się winami, sprawdź Cabernet Sauvignon i inne oferty, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych trunków.

Wino różowe gasi pragnienie?

Dobrym wyborem wśród smakoszy win będzie także wino różowe. Wytwarzane jest metodą krótkotrwałego zabarwiania wina białego. Wykorzystuje się do tego celu skórki z czerwonych winogron. Takie trunki doskonale gaszą pragnienie i powszechnie podawane są schłodzone. Sprawdzą się na pewno latem, zapewniając orzeźwienie.

Poza tym popularne jest także wino deserowe, które powstaje poprzez fermentację dojrzałych czasem nawet przejrzały winogron. Są one pokryte tak zwaną szlachetną pleśnią. Taki kierunek jest słodki i gęsty i perfekcyjnie pasuje do deserów.