Przydomowy plac zabaw — co warto kupić dzieciom?

Własny plac zabaw, nawet ten najmniejszy, jest dla każdego dziecka nie lada atrakcją. Każdy rodzic dysponujący kawałkiem tarasu lub ogródka z pewnością rozważa zrobienie w tym miejscu czegoś, co sprawi radość swojemu dziecku. Jest to jeden z głównych powodów, dla których rodzice odwiedzają niejeden sklep dziecięcy w poszukiwaniu inspiracji.

Sklep dziecięcy — miejsce, które zaopatrzy niejeden przydomowy plac zabaw

Przydomowy plac zabaw to dla dziecka ogromną przyjemność. Wie to zarówno każda mama, jak i tata. Przecież zabawy w piaskownicy, wspinanie czy zjeżdżanie, że zjeżdżalni oraz huśtanie się dostarcza dzieciom wiele radości. A gdy istnieje możliwość posiadania go za oknem, pociecha może korzystać z niego w dowolnym czasie oraz tak długo, jak tylko zechce.

Dlaczego warto zorganizować dziecku plac zabaw?

W przypadku gdy dziecko chętnie korzysta z tego typu atrakcji, świetnym postępowaniem jest urządzenie mu własnego placu zabaw. Wbrew pozorom nie jest to taka droga inwestycja i można o niej pomyśleć nie tylko wtedy, gdy dysponuje się dużym ogrodem.

Oczywiście, im większa przestrzeń, tym okazji do świetnej zabawy jest więcej. Jednak w roli domowego placu zabaw nada się nawet niewielki kawałek terenu tuż przy domu, czy też skrawek działki u dziadków.

Podstawą jest, aby miejsce to odpowiednio urządzić — wtedy niewielka powierzchnia zostaje zrekompensowana mnogością atrakcji, z jakich będzie korzystać pociecha. Co najważniejsze, dziecko będzie mogło użytkować to miejsce zawsze, kiedy będzie miało na to ochotę i pogoda pozwoli.

Jak inwestować, to tylko w bezpieczny przydomowy plac zabaw

Podczas wyboru sprzętu i zabawek do przydomowego placu zabaw, trzeba upewnić się, iż są na pewno bezpieczne. Zabawki powinny mieć gwarancję producenta i wszelkie wymagane atesty, natomiast te, które znajdują się wyżej niż pół metra nad ziemią (np. małpie gaje czy zjeżdżanie) powinny być wyposażone w bezpieczne i wytrzymałe barierki.

Każda zabawka po ustawieniu musi stać stabilnie — gdy któraś się chwieje, warto już z samego początku wyrównać podłoże. Sprzęty, które tego wymagają (np. zjeżdżanie lub huśtawki), trzeba dodatkowo wkopać w ziemię i właściwie zabezpieczyć. Nie można dopuścić do sytuacji, w której któraś z zabawek nie jest stabilna — gdyby się przewróciła i upadła na maluszka, mogłaby nastąpić tragedia. Stan zabawek oraz ich stabilność trzeba systematycznie sprawdzać, a w razie konieczności konserwować lub dokonać wymiany niepewnych elementów.

Jakie jest najlepsze ustawienie sprzętów na placu zabaw?

Gdy już wstępnie zostanie dokonany wybór odnośnie rodzaju zabawek do przydomowego placu zabaw, warto jeszcze przed zakupem zastanowić się, czy wszystkie te elementy na pewno się zmieszczą oraz zaplanować, gdzie zostaną usytuowane.

Te elementy, z których malec prawdopodobnie będzie korzystał najdłużej — w przypadku młodszych pociech zwykle jest to piaskownica — zaleca się ustawić w miejscu, które dodatkowo można osłonić przed działanie promieni słonecznych, np. Przy pomocy rozłożystego parasola.

Prawidłowo, jeśli zabawki usytuowane są w pewnych odległościach od siebie. Ma to głów je na celu to, aby maluch, schodząc z jednej zabawki, nie obijał się o kolejną. Można również rozważyć ustawienie ich tak jak na wąskich, jednak długich placach zabaw, a więc jedna za drugą.

Świetnym pomysłem dla starszych dzieci jest „równoważnia” z palików oraz ułożonych na nich szerokich desek. Niejeden sklep dziecięcy może zaskoczyć różnorodnością swojej oferty.