Najważniejsze ciekawostki na temat miedzi

Miedź to pierwiastek, który ma szerokie zastosowanie. Nie każdy wie, że jest ona obecna w przedmiotach i sprzętach używanych przez człowieka każdego dnia. Mimo że kojarzy się głównie z groszowymi monetami, to zawierają ją również smartfony, naczynia miedziane, pociągi, instalacje elektryczne oraz konstrukcje budynków. Życie bez tego pierwiastka byłoby po prostu niemożliwe.

Co sprawia, że miedź jest taka wyjątkowa?

Miedź jest pierwiastkiem chemicznym, który towarzyszy człowiekowi każdego dnia. Po przetopieniu jest metalem, który znakomicie przewodzi elektryczność i ciepło. Montowane w instalacjach złączki i rury z miedzi są nierdzewne, przetrwają nawet sto lat, jak również nie jest konieczna ich konserwacja. Naczynia miedziane wykorzystują bakteriobójcze właściwości tego pierwiastka. W dodatku przyrządzane w nich potrawy nie zmieniają smaku ani zapachu. Wbrew obiegowym opiniom koszt instalacji wodnej wykonanej z miedzi w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.

Naczynia miedziane i nie tylko – ciekawe zastosowania tego pierwiastka

Miedź jest wykorzystywana do produkcji takich rzeczy, jak:

  • Miedziaki – nikt ich nie lubi, jednak towarzyszą każdej osobie, która bierze udział w obrocie pieniędzmi. Choć groszówki miały zostać wycofane z obiegu, do tej pory wciąż wypełniają portfele każdego Polaka.
  • Rury i złączki — wykonane z miedzi cechują się nierdzewnością. Przetrwają one nawet sto lat, a w dodatku nie trzeba ich konserwować. Są bakteriobójcze oraz nie zmieniają zapachu i smaku wody.
  • Elektronika — miedź to jeden z głównych składników współczesnej elektroniki. Jest elementem koniecznym do produkcji układów scalonych. W układach chłodzenia wykorzystuje się radiatory stworzone z miedzi.
  • Fotowoltaika- jest coraz powszechniej stosowanym sposobem produkcji energii. Instalacja fotowoltaiczna zawdzięcza swoje funkcjonowanie miedzi, ponieważ metal ten służy do budowy elektrod.
  • Lokomotywy elektryczne — posiadają moc od kilku do kilkunastu megawatów. Są napędzane dzięki silnikom elektrycznym, prądowi stałemu lub silnikom indukcyjnym. Miedź to podstawowy budulec uzwojeń stojaków, wirników oraz kabli zasilających.
  • Przewody i kable — choć w przemyśle pojawiają się nowe materiały, to miedź nadal jest najpopularniejszym materiałem przewodzącym w niemal wszystkich typach przewodów.
  • Silniki – bez obecności miedzi żaden silnik nie odpali. Przewodność tego pierwiastka sprawia, że podwyższa się sprawność silnika. Wzrost przekroju uzwojeń redukuje straty energii