Jak dbać o dywany?

Jeśli chcesz, aby dywan zachował nienaganny i estetyczny wygląd na długi czas, musisz odpowiednio o niego zadbać. Cykliczne trzepanie dywanu z kurzu i czyszczenie za pomocą odpowiednich środków chemicznych ochroni materiał przed zniszczeniem.

Od czego zacząć czyszczenie dywanu?

Zaraz po zakupie dywanu (a może nawet lepiej przed) dokładnie przeczytaj informacje zamieszczone na metce. Tam znajdziesz wskazówki producenta, co do czyszczenia dywanu. Są takie materiały, jak np. wełna, które wymagają większej troski, aby dłużej można było cieszyć się ich ładnym wyglądem.

Następnie bardzo ważną czynnością jest odkurzanie, ewentualnie trzepanie za pomocą trzepaczki. Jeśli iw porę usuniesz nagromadzony pył, wtedy nie wniknie on głęboko w strukturę materiału. Ważny jest odpowiedni kierunek ruchów szczotką odkurzacza, czyli zgodnie z naturalnym kierunkiem runa. Nie wykonuj mocnych i szybkich ruchów podczas odkurzania, ponieważ to prosty sposób na osiadanie pyłu na materiale.

Proszek do prania dywanów i co jeszcze?

Kolejny krok czyszczenia to użycie odpowiednich środków chemicznych. Może to być proszek do prania dywanów, pianka lub szampon. Każdy z tych preparatów wymaga nieco innego rozprowadzania. Jeśli wybierzesz piankę, wyciśnij ją na dywan i dokładnie rozprowadź kolistymi ruchami za pomocą suchej szmatki lub szczotki. Po 1-2 godzinach odkurz dywan, aby zebrać nieczystości.

Podobny schemat działania ma miejsce wtedy, gdy stosuje się proszek do prania dywanów. Zawartość saszetki lub pudełka wysyp równomiernie na dywan i wetrzyj delikatnie za pomocą szczotki (bez wody) w materiał. Po ok. 20 minutach możesz odkurzyć dywan i cieszyć się jego nienagannym wyglądem.

Pranie dywanu za pomocą szamponu wygląda nieco inaczej. Po sporządzeniu roztworu według wskazówek na opakowaniu należy rozprowadzić pianę po całej powierzchni dywanu. Po wyszorowaniu gąbką lub szczotka pozostaw dywanu do wyschnięcia, a następnie dokładnie go odkurz.

Niezależnie od tego, czy wykorzystasz proszek do prania dywanów, szampon czy piankę, zawsze dbaj o to, aby wykonać czyszczenie dokładnie. Gwałtowne ruchy, pobieżne odkurzanie czy użycie złego preparatu sprawi, że dywan może wyglądać znacznie gorzej niż przed czyszczeniem.