Wina w rozwodzie – co warto wiedzieć?

Współcześnie nie jest już tak, że o problemach w relacjach się milczy, dlatego bardzo ważne jest wiedzieć, jak możemy sobie pomóc w sytuacji, gdy nasze małżeństwo znajdzie się w krytycznym momencie.

Na czym polega wina w wypadku rozpadu małżeństwa?

Jeśli bierzemy rozwód, to bardzo ważne jest, żeby wina była jasna i uznawana przez sąd. O winę w wypadku rozpadu małżeństwa możemy oskarżyć drugą osobę, jeśli:

  • w związku są problemy z alkoholizmem
  • w relacji dochodzi do przemocy fizycznej
  • jedna z osób z małżeństwie groziła w jakiś sposób drugiej osobie
  • ktoś w relacji kategorycznie odmawia współżycia
  • jeden z małżonków opuszcza drugiego bez jasno podanych przyczyn

Kwestie poruszane w tym wypadku często nie są jednak łatwe do rozstrzygnięcia, przez co nierzadko są one problemem w czasie rozpraw sądowych. Musimy pamiętać, że poza samym powiedzeniem, że tak jest, musimy mieć także rzeczowe dowody, którym druga strona nie będzie mogła zaprzeczyć. Dlatego, jeśli chcemy udowodnić winę drugiej strony podczas rozwodu, musimy się szykować na to, że nie będzie to zazwyczaj prosta sprawa. W całej rozprawie sądowej pojawia się bardzo delikatna sprawa, ponieważ jeśli chcemy, żeby rozwód z winy któregoś z małżonków był uznany, sąd musi otrzymać takie same wiadomości od obu stron. W wypadku, gdy bardzo zależy nam na tym, żeby udowodnić komuś winę, bardzo pomocna może przydać się pomoc dobrego prawnika. Jeśli szukamy prawnika, to w zależności do miasta, wystarczy wpisać w Google “adwokaci Kraków”. Wynajmując jednak prawnika, musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Na co uważać podczas wynajmowania prawnika?

Po pierwsze musimy pamiętać o tym, żeby nie wynajmować pierwszego z rzędu prawnika. Bardzo często fakt tego, że ktoś się wysoko wyświetla w wyszukiwaniach, nie oznacza, że jest dobry, w tym co robi. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrym prawniku, warto skorzystać z bardziej tradycyjnych metod i rozejrzeć się wśród znajomych. Dzięki temu, że będziemy mogli porozmawiać z kimś bezpośrednio, kto miał kontakt z danym pracownikiem, będziemy mogli wiedzieć, w jaki sposób podchodzi on do sprawy. W wypadku prawników, których nie znamy, zawsze istnieje ryzyko, że nie będzie nam się z nimi dobrze współpracować, ponieważ po prostu nie znamy ich osobowości. Można jednak powiedzieć, że na stronach są oceny prawników, przez co nie ryzykujemy aż tak bardzo. Niestety, oceny wystawiane prawnikom nie zawsze są rzetelne i nie mamy dostępu do tego, czy sprawa, którą prowadzili, była wymagająca.