Jak wybrać siedzisko prysznicowe?

Osobom starszym i niepełnosprawnym zaleca się montaż siedziska prysznicowego, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas mycia się. Takie siedzisko to jednak również rozwiązanie dla osób młodszych i sprawnych, ponieważ może w znaczącym stopniu ułatwić wykonywanie szeregu czynności pielęgnacyjnych. Jak wybrać odpowiednie?

Jakie są dostępne rodzaje siedzisk prysznicowych?

Podstawowy podział następuje ze względu na rodzaj montażu wybranego siedziska. Ze względów bezpieczeństwa, ale również trwałości, poleca się siedziska montowane na stałe. Cechują się wytrzymałością i można z nich korzystać przez wiele lat. Takie siedzisko jest również w pełni stabilne i nie jeździ pod prysznicem. Montaż siedziska stałego nie powinien sprawiać trudności. Do wyboru mamy również siedziska uchylne, z których korzysta się w miarę potrzeby. Nie wymaga wiele przestrzeni, więc jest to optymalne rozwiązanie do niewielkiej łazienki. Siedziska uchylne są chętnie wybierane do łazienek, które osoby starsze lub niepełnosprawne dzielą z innymi członkami rodziny. Ostatni rodzaj siedzisk to siedziska składane, których mechanizm opiera się na wspornikach, a nie na sprężynach, jak w przypadku poprzedniej opcji. Ten model jest również wybierany do niewielkich łazienek i takich, z których korzysta więcej osób. Wybór konkretnego siedziska powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia i samego prysznica. Jeżeli jest to możliwe, warto zdecydować się na takie, które zamontowane jest na stałe.

Na co zwrócić uwagę wybierając siedzisko prysznicowe?

Warto dopasować siedzisko do estetyki samej łazienki. Obecnie można liczyć na szeroki wybór produktów. Kolejna kwestia to oczywiście łatwość czyszczenia, ponieważ higiena jest tu ważnym aspektem. Warto zwrócić również uwagę na to, jaki maksymalny ciężar unosi siedzisko, aby na pewno było bezpieczne. Stelaż siedziska powinien być wykonany ze stali lub aluminium, ponieważ tylko wtedy będzie ono trwałe i odporne na użytkowanie. Alternatywą dla siedziska prysznicowego może być taboret. Trzeba jednak wybrać taki, którego nóżki zostały wykonane z odpowiedniego, antypoślizgowego materiału. Dzięki temu, że taboret jest rozwiązaniem przenośnym, może z niego z powodzeniem korzystać cała rodzina. Zarówno siedziska, jak i inne tego typu akcesoria najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach, które oferują produkty solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Mają one bowiem zapewniać osobom starszym i niepełnosprawnym bezpieczeństwo w trakcie czynności pielęgnacyjnych.