Materiały do szycia – gdzie je kupić?

Chcąc uszyć cokolwiek, poza samymi umiejętnościami szycia, potrzebne są także umiejętności odpowiedniego doboru materiału. Jeśli szyjemy, to na pewno nie raz zdarzyło nam się, że materiał, który kupiliśmy, okazał się nie spełniać naszych oczekiwań.

Co musimy wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni materiał?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest, żeby wiedzieć np. który producent dzianin jest wart naszego zaufania, a który nie. Jeśli zapoznamy się z producentami, to będziemy mogli już lepiej wybierać tkaniny, z których będziemy szyć potem ubrania i inne rzeczy. Jednak nawet znając producentów dzianin, może się okazać, że materiały przez nich dostarczane, raz są dobre, a raz nie najlepsze. Może się tak dziać w wypadku, gdy dany producent posiada fabryki w wielu miejscach na świecie. Jeśli fabryki produkujące tkaniny są w różnych miejscach, to może się okazać, że fabryka w jednym miejscu produkuje dzianiny wysokiej jakości, a druga fabryka już tylko średniej jakości. Jednak istnieje kilka metod, dzięki którym będziemy mogli poznać, że dana tkanina jest warta naszego zakupu, nawet wtedy, gdy nie znamy producenta.

Producent dzianin – czy powinien posiadać certyfikaty na swoje tkaniny?

Wiele osób nawet o tym nie wie, jednak tkanin powinny posiadać certyfikaty. Ilość możliwych do zdobycia certyfikatów jest wiele, jednak do bardziej znanych należą:

  • Oeko-Tex 100 – jest to certyfikat, który jest przyznawany w sposób niezależny od innych większych spółek, przez co jest też jednym z lepszy i bardziej rozpoznawalnych certyfikatów.
  • GOTS – certyfikat przyznawany w wypadku, gdy materiał jest wykonany z surowców organicznych. Certyfikat ten oznacza także o ekologiczności produktu, jak i o jego procesie produkcji.
  • Bezpieczny dla Niemowląt – nie trzeba wiele wyjaśniać. Produkt z tym certyfikatem jest przyjazny dzieciom.

Tego rodzaju certyfikat zaświadczają o tym, że materiał, który kupujemy, nie będzie niskiej jakości i na pewno spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, żeby kupować materiały z odpowiednim certyfikatem.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas zakupu tkanin?

Gdy kupujemy dany materiał i producent dzianin jest już przez nas sprawdzony, jedyne co nam pozostaje to wybrać wzór. Pamiętajmy, że niektóre kolory nie są najlepszym wyborem ze względu na to, że bardzo widać na nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jeśli chcemy np. uszyć sukienkę na co dzień, to starajmy się wybierać kolory, na których nie będzie widać aż tak bardzo zabrudzeń.