Zaparcia – co je powoduje i jak je leczyć domowymi sposobami?

Zaparcie to problem, z którym większość z nas spotkała się lub niestety spotka chociaż raz w życiu. Wyróżnić możemy zaparcie przypadkowe, krótkotrwałe i przewlekłe. Skąd się biorą zaparcia i czy da się je zwalczyć domowymi sposobami?

Czym jest zaparcie?

O zaparciu mówimy wtedy, kiedy niestrawione resztki pokarmów zbyt długo zalegają w jelicie i nie mogą zostać z niego wydalone. W idealnej sytuacji przyjmuje się, że człowiek powinien oddawać stolec raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze. Z sytuację niewymagającą leczenia uznaje się również wypróżnianie w równych odstępach czasu, przynajmniej trzy razy w tygodniu, o ile stolec ma właściwą konsystencję i nie występuje dyskomfort jelitowy. Zbyt długie zaleganie resztek w jelitach prowadzi do nadmiernego ich zagęszczenia, przez usunięcie większej ilości wody niż w sytuacji prawidłowej. Taki stolec może być twardy, bardzo suchy i składający się z dużej ilości mały, zbitych ze sobą kulek. Taka konsystencja, w połączeniu ze spowolnioną perystaltyką jelit powoduje, że wypróżnienie się podczas zaparcia może być bardzo bolesne, a często wymaga również pomocy farmakologicznej.

Skąd się biorą zaparcia?

Zaparcie może się przytrafić każdemu z nas niezależnie od wieku. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje zaparć: przypadkowe, krótkotrwałe i przewlekłe. Tym pierwszym zwykle nie musimy się martwić, choć oczywiście z przyjemnością kojarzyć się nam nie będzie. Takie problem może być wynikiem jednorazowej sytuacji związanej z nagłą zmianą sposobu odżywiania lub podróżą. Drugi typ to sytuacja, której okresy zaparć są przeplatane z okresami prawidłowego wypróżniania się. Przyczyn takiej sytuacji może być dużo i niestety nie są łatwe do zidentyfikowania. Dotyczyć mogą zarówno nieprawidłowości w budowie, jak i czynności przewodu pokarmowego, ale równie często związane są z inną sferą naszego życia i choćby wynikającym z niej stresem. Zaparcia przewlekłe, które towarzyszą pacjentom praktycznie cały czas, różnicuje się na nawykowe i atoniczne, czyli takie, wynikające m.in. z zaburzenia napięcia mięśniówki gładkiej jelit. Choć samo zaparcie nie jest trudne do zdiagnozowania, to jego przyczyna najczęściej już tak, a do tego problem często jest wielowymiarowy. Dlatego w większości przypadków problem określa się mianem zaparcia idiopatycznego, czyli takiego o nieznanej przyczynie.

Domowe sposoby na zaparcia

W domowym zawalczeniu zaparć nic nie pomoże tak jak wprowadzenie prawidłowych nawyków i zachowanie ogólnej higieny życia, szczególniej związanej z aktywnością fizyczną i jedzeniem. Picie dużych ilości płynów, duża podaż błonnika rozpuszczalnego, regularny tryb życia, w tym próba wprowadzenia stałej pory wypróżnień. W przypadku gdy problem się zaostrza poza lekami można się wspomóc siemieniem lnianym, czy suszonymi owocami, zwłaszcza śliwkami. To pierwsze zapewni lepszy poślizg kału, a to drugie przyspieszy perystaltykę jelit.