Jak przygotować kampera do nowego sezonu?

Podróżowanie kamperem staje się coraz popularniejsze nie tylko ze względu na panującą epidemię, ale również chęć obcowania z naturą. Sposobów na relaks jest wiele, dlatego wiele osób nie chce udawać się do hoteli i tłoczyć na plażach. Jednak, aby sezon kamperowy należał do udanych, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem nowego sezonu?

Kiedy rozpoczyna się przygodę z kamperem, warto skorzystać ze sprawdzonych porad osób, które mają doświadczenie w tym temacie. Uniknie to pomyłek, niechcianych sytuacji oraz kosztów. Okno dachowe do kampera może dostarczyć wielu problemów, dlatego jego właściwe użytkowanie i przygotowanie do wyjazd, odgrywa ważną rolę. Tak samo jak sprawdzenie wszystkich sprzętów i urządzeń w przyczepie. Pierwsze wyjazdy powinny odbywać się na sprawdzonych trasach, których opisy można znaleźć w Internecie. Wyjazd na granicę nie należy do najlepszych pomysłów, gdyż do takich wakacji należy nabyć nieco wprawy i doświadczenia. Na początku niewielkie odległości, a później zdobywanie całego świata. Takie przeświadczenie powinno towarzyszyć wszystkim podróżującym, którzy doceniają kampingi i kampery.

W trakcie przygotowań do nowego sezonu należy wyrobić kartę EKUZ. To bardzo istotne i pozwala skorzystać z darmowej opieki medycznej na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Może się to okazać przydatne w każdym momencie, przede wszystkim w przypadku podróżowania z dziećmi. Unika się wtedy dodatkowych kosztów, dlatego przed udaniem się na wyjazd zagraniczny, trzeba to mieć bezwzględnie na uwadze. Podróż do innego kraju trzeba dobrze zaplanować i zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy. Nie każde państwo przyjmuje walutę euro, co uniemożliwi zakup ciepłego posiłku bądź gorących napojów. W trakcie podróżowania kamperem można przygotowywać napoje, ale podwójne latte z dodatkiem cukru smakuje zdecydowanie lepiej. Konieczne jest również regularne uzupełnianie paliwa, za które trzeba zapłacić obowiązującą w danym kraju walutą. Przed wyjazdem kamperem należy zapoznać się z przepisami drogowymi, które obowiązują poza granicami Polski. Chodzi o dozwolone prędkości, a także miejsca, gdzie można spędzić noc z przyczepą. Dostanie mandatu czy inne konsekwencje związane ze złamaniem prawa mogą zrujnować nawet najbardziej udany urlop.

Jak przygotować kampera do wyjazdu?

Kiedy trasa została już zaplanowana, pieniądze wymienione i podróżujący posiadają już wszystkie niezbędne informacje, można przystąpić do sprawdzania pojazdu. Okno dachowe do kampera powinno być szczelne, gdyż zimne powietrze zdecydowanie pogarsza jakość odpoczynku oraz sprawia, że chłodne powietrze uniemożliwia relaks i odpoczynek. Dobrze, kiedy okno dachowe do kampera zostaje przykryte w trakcie postoju pojazdu. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko porysowania okna przez gałązki drzewa oraz inne elementy.

Kiedy pojazd jest wypożyczany należy zdecydować się na wersję podstawową bądź model, który posiada bogate wyposażenie, które przyda się w każdych warunkach. Oznacza on oczywiście większe koszty, ale jednocześnie maksymalny komfort w trakcie podróżowania . Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie oraz wszystkie elementy, które umożliwiają poruszanie się pojazdu. Awaria bądź usadzona część oznacza dodatkowe wydatki, a czasem nawet brak pomocy (znaczne oddalenie się od miejsca zamieszkania mieszkańców). Kiedy problemy pojawiają się poza granicami kraju, barierą może być również język. Kamper powinien być umyty oraz zatankowany. Wszystkie instalacje oraz wyposażenie powinny działać bez problemów. Kiedy używa się własnej przyczepy należy ją dobrze przewietrzyć, wyczyścić, umyć i odkurzyć. W taki sposób usuwa się nagromadzone zarazki, brud oraz roztocza. Do umycia nadwozia stosuje się szampon samochodowy, gdyż inne środki wpływają niekorzystnie na wygląd powłoki lakierniczej. Mogą wywołać szkody w plastikowych szybach oraz elementach wykończeniowych. Specjalny szampon można zamienić na gąbkę z płynem do mycia naczyń, gdyż takie połączenie również sprawdza się znakomicie.