10 pomysłów na ogród przyjazny dzieciom

Ogród to miejsce, w którym większość z nas z przyjemnością odpoczywa, bawi się oraz pracuje, choć niekoniecznie w tej kolejności. Z nutką nostalgii wielu z nas wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa, kiedy to dnie wypełnione były szaleństwami u dziadków, które przyprawiały ich niemal o palpitację serca. Wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci miały równie wspaniałe wspomnienia co oni. Dlatego też decydują się oni na domek ogrodowy, który będzie niepowtarzalną krainą zabaw dla ich pociech. O co warto zadbać, aby ogród był przyjazny dzieciom?

Na co warto zwrócić uwagę, projektując przestrzeń i domek ogrodowy dla dziecka?

Projektując przestrzeń dla dziecka nie można zapomnieć o tym, że powinna być ona przede wszystkim bezpieczna, tak by nie narażała bawiących się na niepotrzebne urazy. Plac zabaw oraz domek ogrodowy dla dziecka należy zaplanować tak, by był widoczny z tarasu lub kuchennego okna, ponieważ tylko wtedy można obserwować pociechy podczas zabawy, nie przerywając pracy. Rekomenduje się usunięcie wszystkich roślin trujących oraz tych posiadających kolce, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy maluszek zechce posmakować owocu z trującej roślinki. Warto zabezpieczyć również teren do zabawy przed nieproszonymi gośćmi. Najlepiej też, aby część terenu przeznaczonego do zabawy posiadała odpowiednie zacienienie. Dzięki wstawieniu piaskownicy, zjeżdżalni, trampoliny, domku na drzewie czy huśtawki dzieci dostają możliwość na spalenie ich niekończących się zapasów energii. Głośny śmiech, który towarzyszy im w trakcie zabaw na świeżym powietrzu, będzie nagrodą dla każdego rodzica – za włożony trud w trakcie budowania tego małego raju.

Domek ogrodowy, huśtawka, piaskownica – 10 pomysłów na bezpieczny odpoczynek dziecka w ogrodzie

Często dorosłym brakuje pomysłów na to, jak można urozmaicić ogródek pod kątem stworzenia ciekawych miejsc zabaw dziecięcych we własnym ogródku. A przecież czas spędzony na świeżym powietrzu, to nie tylko opalanie się czy grillowanie. Maluchy wymagają przygody, aktywności, poznawania otaczającej ich przyrody. Poniżej przedstawione zostały pomysły na bezpieczne urozmaicenie odpoczynku dziecka w ogrodzie:

  • Huśtawka do ogrodu dla dzieci – zamontowana na metalowym stelaż, zawieszona na drzewie, zrobiona z opony, kupiona, drewniana – nie ważne, jaka by nie była, to stanowi ona najbardziej istotny element rekreacyjny dla dziecka. Maluchy spędzają na huśtawkach najwięcej czasu ze wszystkich atrakcji, jakie oferują place zabaw.
  • Mini ogródek do uprawy roślin – samodzielna hodowla roślinek daje dziecku poczucie się wartościowym pomocnikiem rodziców. Co więcej, pozwala mu wziąć na siebie odrobinę odpowiedzialności oraz zaobserwować samemu drogę rośliny od nasionka do dojrzałego owocu czy warzywa.
  • Wodne atrakcje – wodę można wprowadzić do naszego ogrodu na mnóstwo różnych sposobów. Oczka wodne, fontanny, baseny. Nie należy jednak zapomnieć o niewielkich wodnych urządzeniach, które pozwolą dzieciom się ochłodzić i popluskać w upalne dni.
  • Domek ogrodowy dla dzieci – takie miejsca kochają wszystkie dzieci. Ogrodowe domki wyglądają uroczo i sprawiają dzieciom niepowtarzalną frajdę. Maluch może poczuć się jak gospodarz, zadba o czystość w domku oraz nuczy się obowiązków.
  • Plac zabaw dla dzieci – to właśnie on może stać się przełomem w postrzeganiu ogrodu przez najmłodszych. Bo cóż lepszego można wymyślić niż swobodna zabawa z przyjacielem czy rodzeństwem, która jednocześnie jest aktywnością fizyczną.
  • Ścianka wspinaczkowa – jest doskonałym dodatkiem do placu zabaw w ogrodzie. Dziecko w ten sposób może rozwijać swoją sprawność fizyczną. Warto pamiętać by nie była ona zbyt wysoka, ponieważ grozi to niebezpiecznymi upadkami.
  • Piaskownica – to nadal rewelacyjny pomysł na zabawę ogrodową dla dzieci. Warto pamiętać o takim usytuowaniu piaskownicy, aby była ona zacieniona oraz posiadała miejsce do stawiania zamków z piasku.
  • Tablica kredowa – dzieci wykazują zdolność do ekspresji artystycznej, jednak ich nieograniczona wyobraźnia wraz z nieszablonowym sposobem myślenia wymagają stymulacji. Tablica kredowa do rysowania to doskonały przybór, który pozwala wydobyć z dzieci duszę artysty oraz zaspokoić ich potrzebę rysowania.
  • Scrabble ogrodowe – jest to jeden ze sposobów na stymulację mózgu u dzieci. Wystarczy przygotować tekturowe kwadraty, napisać na nich litery alfabetu i kolejno zasiąść do rozgrzewki.
  • Namiot do zabawy i odpoczynku – spełnia on dwie podstawowe funkcje – jest on zarówno miejscem chroniącym przed słońcem, jak i niesamowitą „bazą” wielu zabaw maluchów.