Domowe sposoby na siniaki

Stłuczenia, uderzenia i inne urazy często skutkują pojawianiem się siniaków na ciele. Zazwyczaj nie jest to groźne zjawisko, które ustępuje po kilku dniach. Siniaki wyglądają jednak nieestetycznie i czasem istnieje potrzeba, by pozbyć się ich w krótkim czasie. Jak usunąć siniaki domowymi sposobami?

Czy siniaki mogą być oznaką choroby?

Uderzenia, czy stłuczenia powodują, że pod skórą pękają naczynia krwionośne, tworząc tym samym fioletowo- różowy obrzęk, czyli siniak. W ciągu kilku dni siniak zmienia swoją barwę, aż w końcu zanika. Niektórzy mają większą tendencję do powstawania siniaków, nawet przy najmniejszym uderzeniu. Przyczyny mogą być naprawdę różne, a najczęściej jest to nadmierna kruchość naczyń, niedobór witaminy C i rutyny. Poza tym naczynia krwionośne mogą być osłabione z powodu menstruacji lub z powodu nieprawidłowej krzepliwości krwi związanej z chorobami wątroby i nerek. Niekiedy powodem często pojawiających się siniaków jest anemia z niedoboru żelaza lub skaza krwotoczna. Warto wiedzieć, że skłonność do powstawania siniaków rośnie także z wiekiem, ponieważ naczynia krwionośne stają się kruche i mniej szczelne. Niemniej jednak każda osoba, która dość często zauważa u siebie siniaki, powinna skonsultować się z lekarzem.

Skuteczne sposoby na walkę z siniakami.

Siniak, oprócz tego, że może być objawem jakiegoś schorzenia, z pewnością nie wygląda estetycznie szczególnie, jeśli jest w widocznym miejscu, a nie pod ubraniem. Aby skrócić czas gojenia się obrzęku, od razu po stłuczeniu należy wykonać zimny kompres. Zahamuje on wewnętrzne krwawienie i jednocześnie zmniejszy obrzęk. Do jego przygotowania wystarczy pokruszony lód zawinięty w bawełnianą ściereczkę.

Można również wykorzystać utłuczone liście kapusty, które zmniejszają obrzęk, pobudzają przepływ krwi i uszczelniają naczynia. Liście należy sparzyć wrzątkiem, delikatnie rozbić tłuczkiem i przyłożyć w miejscu powstania krwiaka.

Skuteczne są także okłady z octu, ponieważ pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu krew nie gromadzi się nadmiernie w miejscu urazu. Wystarczy nasączyć gazę roztworem octu i przyłożyć do siniaka. W wyniku takich okładów siniak powinien być mniejszy.

Okłady z ciepłej wody można wykonywać dopiero po 24 godzinach od powstania siniaka. Dzięki temu naczynia krwionośne rozszerzą się, a krwiak szybciej się wchłonie. Jeżeli siniak pojawił się na ręce lub nodze, warto podnieść kończynę w górę, powyżej linii serca. Wówczas szybciej się wchłonie. W obolałym miejscu warto wykonać delikatny masaż, który pobudzi krążenie.

Nagietek lekarski wpływa na regenerację i wchłanianie krwiaków.

Nagietek jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w lecznictwie. Działa leczniczo na skórę, żylaki, hemoroidy. Przyspiesza gojenie ran i urazów. Sprawia, że szybciej znikają siniaki, otarcia i wybroczyny skórne. Łagodzi swędzenie i pieczenie skóry po ukąszeniach owadów. Ponadto, nagietek poprawia jakość suchej skóry, stosuje się go w leczeniu egzemy, odcisków oraz przyspiesza gojenie blizn. Można kupić gotową maść nagietkową w aptece lub świeży nagietek rozgnieść w mosiężnym naczyniu i stosować miejscowo.