Udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jak przystosować dom?

Każdego dnia osoby niepełnosprawne są zmuszone do pokonywania różnych przeszkód. Mieszkanie jest miejscem, w którym niepełnosprawny powinien czuć się bezpiecznie i mieć swobodę w poruszaniu się, korzystania z łazienki i wykonywaniu codziennych czynności. Jak przystosować mieszkanie?

Jak zaprojektować pomieszczenia w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej?

Planując remont w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, trzeba mieć na uwadze wiele szczegółów. Jeżeli ma mieszkać tam osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, ważne jest, aby otwory drzwiowe były dużo szersze niż standardowe- może to być 90 cm lub nawet 120 cm szerokości. Istotną kwestią jest rozmieszczenie i wysokość włączników światła. Warto je zaplanować np. przy łóżku oraz przy wejściu do sypialni. Projektując wnętrza dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, trzeba pamiętać, że w całym mieszkaniu powinna być równa podłoga, bez żadnych progów, stopni, czy nawet dywanów, które mogą się podwijać i stwarzać niebezpieczeństwo. Pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne powinny mieć szerokość minimum 150 cm x 150 cm. Aby osoba niepełnosprawna była niezależna w każdej sferze życia, nie wolno zapomnieć o kuchni, w której blaty powinny być na odpowiedniej wysokości, a wszystkie niezbędne akcesoria do gotowania powinny znajdować się w zasięgu ręki. Dobrym pomysłem jest zrobienie wolnej przestrzeni na nogi np. przy zlewozmywaku. Ważna jest również właściwa wysokość stołu, czy biurka do pracy.

Jeżeli mieszkanie ma być dostosowane do osoby, która porusza się, ale z pewnymi trudnościami, powyższe zasady projektowania pomieszczeń także są wskazane. Zbędne mogą okazać się jedynie szerokie otwory drzwiowe, które są potrzebne tylko dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Stołek pod prysznic i uchwyty w łazience to niezbędne akcesoria dla niepełnosprawnych.

Samodzielność podczas korzystania z łazienki, jest bardzo ważna dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Jeżeli w łazience będą zapewnione wszelkie udogodnienia, dobrane indywidualnie do rodzaju niepełnosprawności, czynności w łazience mogą odbywać się bez pomocy innej osoby lub jedynie z niewielką asystą. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim wygodniejszy będzie prysznic zamiast wanny. Konieczny jest niski brodzik, a najlepiej odpływ wody w podłodze oraz suwane drzwi lub zasłonka prysznicowa. Potrzeby będzie również stołek pod prysznic lub składane siedzisko. Oprócz tego niezbędne są bezpieczne uchwyty dla niepełnosprawnych, dzięki którym niepełnosprawny może przesiąść się z wózka na stołek. Jeżeli w łazience nie ma możliwości zamontowania składanego siedziska do ściany, bardzo dobrze sprawdzi się stołek pod prysznic o wysokości dopasowanej do osoby niepełnosprawnej.

Remontując łazienkę dla niepełnosprawnego trzeba zainstalować miskę sedesową oraz umywalkę zdecydowanie niżej niż standardowo. Lepiej, aby pod umywalką była wolna przestrzeń, a obok sedesu powinny być zamontowane uchwyty dla niepełnosprawnych. Płytki podłogowe powinny być antypoślizgowe.

Jak jeszcze można ułatwić życie osobie niepełnosprawnej?

Obecnie na rynku jest wiele możliwości, które mogą znacznie ułatwić życie osobie niepełnosprawnej. Można wybrać płytę indukcyjną z układem szeregowym, która zapewni bezpieczeństwo przed poparzeniem. Istnieją również wysuwane blaty, deski kuchenne, a także szafki na kółkach, które można wysunąć i wjechać pod blat wózkiem inwalidzkim. Osobom, które mają ograniczoną mobilność przydać się może chwytak do sięgania przedmiotów z podłogi oraz przyrząd do zakładania skarpetek. Kolejnym ułatwieniem może być uchylne lustro w łazience oraz pilot do włączania i wyłączania światła.