Ogrody zimowe – 5 rad, które warto wziąć pod uwagę

Ogród zimowy składa się z wielu elementów, które zostają dostarczone po zamówieniu konkretnego modelu. Do ich wykonania potrzeba jednak odpowiednich umiejętności, aby wszystko znalazło się na właściwym miejscu oraz nie generowało dodatkowych kosztów. O czym należy pamiętać?

Z czego składa się ogród zimowy?

Konstrukcja to niezwykle istotny element ogrodu zimowego. Aby stworzyć solidną konstrukcję używa się ramy, która powstaje przy pomocy przeciętych na wymiar profili. W dalszej kolejności konieczne jest połączenie szkieletu ogrodu z fundamentem, a także ścianami. Używa się do tego dybli wykonanych ze stali nierdzewnej. Wszędzie tam, gdzie wymienione elementy sykają się ze ścianą korzysta się z pianki poliuretanowej. Kiedy ma się do czynienia z dwuwarstwowymi profilami w ścianach nie należy montować ocieplenia. W przypadku wełny bądź styropianu konieczne jest wykonanie wycięcia, a profile mocuje się do muru.

W dalszej kolejności warto omówić profile. Dostępne na dzisiejszym rynku modele są zróżnicowane przede wszystkim pod względem wykorzystanego w trakcie ich produkcji materiału. Najczęściej sięga się po drewno oraz aluminium. Stal nie cieszy się dużą popularnością, a to ze względu na jej podatność na korozję oraz niekorzystne parametry cieplne. Drewno i aluminium nie mają żadnych wad, a ich wybór pozostaje kwestią wyboru.

Ogród zimowy powstaje w większości przypadków przy pomocy drewna. Jest to związane z jego właściwościami termoizolacyjnymi, ale jednocześnie oznacza wykonywaną regularnie pracę nad jego konserwacją.

Nie sposób nie wspomnieć aluminium. Jego wybór nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi pracami. Maluje się je metodą proszkową bądź anodowaną, dzięki czemu aluminium nie szkodzą zarówno czynniki atmosferyczne, jak i szkodniki, które są tak niepożądane w przypadku drewna. Właściwości izolacyjne otrzymuje się za sprawą przekładek termicznych.

Kiedy wziąć pod uwagę PVC, profile te są zdecydowanie mocniejsze, dzięki stosowaniu wkładek wykonanych z metalu. Cechuje je lekkość oraz sztywna konstrukcja.

Pozostałe elementy ogrodu zimowego

Żaden ogród zimowy nie istnieje bez dachu. Jeśli zależy nam na położeniu najmniej problematycznego dachu będzie on przede wszystkim odporny na negatywne działanie śniegu. W związku z tym powinien nachylać się pod kątem 45 stopni. Oprócz tego warto pamiętać, żeby wykonać go przy pomocy szkła bezpiecznego. Dach musi zostać wzbogacono o rynny, których zadaniem jest odprowadzanie wody.

Okna oraz drzwi to następne niezwykle ważne elementy. Okna znajdują się przede wszystkim w omówionym powyżej dachu. W przypadku drzwi sięga się zarówno po modele rozwierane, przesuwne bądź składane w harmonijkę. Drzwi w tego typu pomieszczeniach są duże, w związku z tym najlepiej sprawdzą się modele, które nie zajmują dużej przestrzeni w trakcie ich otwierania. W przypadku drzwi przesuwnych należy upewnić się, że ich zamontowanie nie jest sprzeczne z roletami, gdyż w wielu sytuacjach nie można założyć ich razem.

Nie sposób nie wspomnieć o wyborze szklarni. Chodzi oczywiście o rodzaj szkła, który wykorzysta się do stworzenia ogrodu zimowego. To właśnie on stanowi bardzo ważny składnik całej konstrukcji i należy o nim pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tym, że szyby odgrywają bardzo ważne znacznie w przypadku ogrodów zimowych. Przede wszystkim uniemożliwiają pozbywanie się nagromadzonego w środku ciepła, a jednocześnie sprawiają, że latem pomieszczenia nie przegrzewają się. Dzięki szybom ogród zimowy jest bezpieczny, czyli nie załamie się pod wpływem uderzeń i innych uszkodzeń. Szkło hartowane sprawdzi się najlepiej, a dodatkowe wykonanie laminowania sprawi, że nawet w przypadku uderzenia ciężkim przedmiotem szyby nie rozpadną się na wiele małych kawałków.