Jak zaprojektować kuchnię?

Dobrze zaprojektowana kuchnia jest nie tylko funkcjonalna i wygodna, ale powinna także świetnie się prezentować. W wielu domach kuchnia jest sercem domu, w którym spędza się najwięcej czasu. Dlatego projekt kuchni wymaga kompleksowego podejścia do tematu.

Trójkąt roboczy w kuchni- o czym trzeba wiedzieć?

Trójkąt roboczy to jedno z najczęściej padających określenie dotyczących sztuki projektowania kuchni. Czym jest i jak go zachować w swoim projekcie? Jest to zasada określająca funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika. Należy je tak rozmieścić by były możliwie najbliżej siebie w odstępach przypominających trójkąt. Ma to na celu wyeliminowanie zbędnych kroków w trakcie przygotowywania posiłków. Odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna być między 120 cm a 210 cm. Podobna odległość powinna być również pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką. Nie więcej niż 120- 270 cm powinna wynosić odległość między lodówką i kuchenką. Bardzo ważne jest, aby odległości te nie były mniejsze, ponieważ kuchnia będzie niewygodna. Warto również pamiętać, że nie należy stawiać kuchenki obok okna, lodówki obok kuchenki, a lodówka nie powinna stać obok okna.

Kolejna ważna kwestia: komfortowe meble i blaty robocze.

Jeżeli w kuchni staną dwa równoległe ciągi szafek, należy pamiętać, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 120 cm. Wygodny blat roboczy to kolejna kwestia. Pulpit przeznaczony do prac kuchennych powinien liczyć około 60 cm szerokości. Jeśli mamy do dyspozycji obszerną kuchnię, oczywiście może być nieco szerszy. Aby w kuchni zachować zasady ergonomii, warto podzielić ją na strefy. Wyróżniamy pięć konkretnych sektorów: strefę spożywczą, w której stanie lodówka i szafki z produktami suchymi; strefę przechowywania naczyń, garnków i drobnego AGD; strefę mycia/sprzątania, gdzie znajdzie się zlew i zmywarka; strefę przygotowywania pokarmów; strefę gotowania i pieczenia, w której znajdzie się piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa. Taki podział, nazywany fachowo ciągiem technologicznym, zapewni nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo w kuchennym wnętrzu.

Najwygodniejsze szafki kuchenne to te liczące sobie około 60 cm głębokości. Po pierwsze blaty są wówczas znacznie wygodniejsze, po drugie szuflady i szafki zmieszczą więcej kuchennych skarbów. Aby maksymalnie wykorzystać metraż pomieszczenia, warto zainwestować w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. Wysokość szafek kuchennych oczywiście również nie pozostaje bez znaczenia. Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna za standardową wysokość szafek uznawano 85 cm. Obecnie designerzy polecają raczej wysokość 90 cm. Wyższe szafki przypadną do gustu zwłaszcza osobom o słusznym wzroście.

Ściereczki kuchenne, małe AGD i inne niezbędne akcesoria w kuchni.

Akcesoria kuchenne przede wszystkim mają za zadanie ułatwić życie. Mogą być ustawione na blacie, schowane do szafek lub powieszone na różnego rodzaju wieszakach, czy relingach kuchennych, na których mogą wisieć ściereczki kuchenne, noże lub łyżki wazowe. W kuchniach zamkniętych można pomyśleć o widocznych półkach na przyprawy lub nożach wiszących na magnesowych ścianach.
Mniejsze AGD powinny być dopasowane do stylu życia domowników. Jeżeli kawa jest ulubionym napojem domowników, warto postawić dobry ekspres do kawy w wygodnym miejscu na blacie kuchennym. Niektórzy często używają np. kostkarki do lodu- może znajdować się w lodówce, lecz może być model wolnostojący. Wszelkie sprzęty AGD powinny mieć dostęp do prądu, więc projektując kuchnię, trzeba przewidzieć, gdzie na blacie będzie stał czajnik elektryczny, toster lub ekspres do kawy i w tych miejscach zadbać o gniazdka. Warto pamiętać o tym, aby wybrać wszelkie akcesoria np. ściereczki kuchenne oraz inne detale w podobnej wersji kolorystycznej i o podobnym designie. Dzięki temu można zachować we wnętrzu harmonijną, spójną konwencję stylistyczną.