Jaka pościel dla niemowląt?

Nie jest tajemnicą, że dorośli przeznaczają na sen niemal 30% swojego życia. To dość sporo, jednak dzieci śpią jeszcze więcej. Na komfort odpoczynku ma wpływ nie tylko czas poświęcony na sen, ale również rozmiar i jakość kołdry, materaca, prześcieradła, poduszki itd. Prześcieradła i komplet pościeli może również być ozdobą dziecięcego pokoju. Jak wybrać poszczególne elementy, aby pełniły swoje role?

Różki niemowlęce – idealne już od pierwszego dnia życia

Dla maluszków odpowiednie będą stylowe i praktyczne różki niemowlęce oraz beciki z wysokiej jakości bawełny perskiej, ewentualnie z dodatkiem przyjemnej tkaniny Minky. Są one przeznaczone do bezpiecznego owijania maluszków – niemowlaków i noworodków, a rozłożone sprawdzą się również w roli maty lub kocyka do wspólnej zabawy.

Układ odpornościowy niemowlaka dopiero się kształtuje, dlatego dziecko powinno zostać starannie otulone, zapewniając mu w ten sposób warunki podobne do tych w brzuchu matki. Tak owinięty maluszek będzie czuł się spokojny i bezpieczny, dzięki czemu wpadnie w głęboki regenerujący sen.

Rozmiary pościeli i kołder dla dzieci

Rozmiary poszczególnych elementów zestawu pościeli spędzają sen z powiek wielu użytkownikom, jednak warto je znać, aby dobrać odpowiednie poszewki do poduszek i kołdry. Wymiary – długość oraz szerokość – podawane są w centymetrach. Rozmiar kołdry powinien być taki sam jak kompletu pościeli. Zaleca się zmierzyć materac, ponieważ długość pościeli powinna zgadzać się z jego rozmiarem, natomiast szerokość może być nieco większa, co pozwoli na pełne jego zakrycie.

Dla niemowlaków i dzieci do 5. roku życia najlepsza będzie kołdra o rozmiarze100x135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) oraz niewielka poduszka 40 x 60 cm. Taki zestaw z pewnością zaspokoi podstawowe potrzeby dziecka.

Dla dzieci nieco starszych, a więc w przedziale wiekowym 5-10 lat odpowiednia będzie kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70 x 80 cm.

W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia, jak i młodzieży, odpowiednia będzie kołdra 160-200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70 x 80 cm. Warto również kierować się budową ciała dziecka, np. jego wzrostem. Młodzież powyżej 160 cm może potrzebować kołdry, której wymiar przekracza nawet 200 cm. Większe łóżko oraz komplet pościeli mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

Rozmiar prześcieradła

Wymiary pościeli i materaca w pewnym stopniu są zależne od producenta – mogą się różnić, dlatego przed decyzją o zakupie, warto je dokładnie sprawdzić. Prześcieradła z pewnością muszą być większe niż materace, gdyż powinny je swobodnie zakrywać. Właściwie dopasowane nie będą się zsuwać ani spadać, nie powstają na nich żadne pofałdowania obniżające jakość snu.

Ciekawym wyborem dla dziecka będą prześcieradła z gumką dobrane do wymiarów materaca. Dzięki nim maluch będzie wygodnie spał, ponieważ model ten można łatwo założyć w taki sposób, aby nie przesuwał się na łóżeczku w trakcie snu.

Jak prać pościel dla dziecka?

Pierwsze pranie pościeli należy wykonać po zakupie, czyli przed pierwszym użytkowaniem. Wszystko w związku z wyjątkową delikatnością i wrażliwością skóry niemowlaka na podrażnienia. Pościel dziecięcą powinno prać się w minimum 60 stopniach, jednak rekomendowana temperatura to 90 stopni. Taki zakres pozwoli zlikwidować bakterie, pleśnie oraz wirusy. Po wypraniu zaleca się również wyprasować zarówno poszewki, jak i prześcieradła – pozwoli to usunąć z nich jaja pasożytów oraz roztocza.

Warto pamiętać, że nieodpowiedni proszek do prania lub materiał mogą wywołać reakcje uczuleniowe. Rekomenduje się stosowanie hipoalergicznych proszków do prania oraz unikanie produktów m.in. barwniki, fosforany, substancje zapachowe, jak i dodatkowe środki zmiękczające, ponieważ mogą one silnie uczulać i doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych lub atopowego zapalenia skóry. Dobrym sposobem na usunięcie resztek detergentu jest dwukrotnie wypłukanie pościeli.