Czym jest antykoncepcja?

Sama nazwa antykoncepcja to inaczej kontrolowanie narodzin lub kontrola płodności. Ma na celu zabezpieczenie się przed ciążą oraz przed złapaniem infekcji, wirusów oraz bakterii. Od zarania dziejów ludzkość stosuje różne rodzaje antykoncepcji, aby kontrolować i planować życie bez nieplanowanych niespodzianek. Stosowanie antykoncepcji ma na celu uchronienie się przed niechcianymi chorobami wenerycznymi, groźnym wirusem HIV oraz ciążą. Poniżej przedstawiono pięć różnych metod antykoncepcji, które są stosowane podczas kontaktu seksualnego.

Jakie są najpopularniejsze metody na antykoncepcję?

Gdy oboje z partnerów chcą czuć się bezpieczniej najlepiej stosować obustronną antykoncepcję lub zdecydować się wspólnie na jedną z poniższych, sprawdzonych metod:

  • Naturalna – to sposób polegający na prowadzeniu kalendarzyka przez kobietę, sprawdzaniu temperatury lub wstrzemięźliwość płciowa, metoda Billingsów,
  • Hormonalna – przyjmowanie hormonów w postaci tabletek wypisywanych przez lekarza- ginekologa, najczęściej stosowana przez kobiety, polecana osobom, które nie chcą już rodzić
  • Wkładka wewnątrzmaciczna – zwana inaczej spirala domaciczną, to mały element z tworzywa sztucznego najczęściej pokryta miedzią, aby zapobiec przedostawaniu się plemników, jest również zabezpieczeniem przed ryzykiem złapania infekcji,
  • Chemiczna – ta metoda stosuje różne typy granulek, tabletek, żelów z substancjami plemnikobójczymi,
  • Mechaniczna – to metoda barierowa najczęściej przez mężczyzn, czyli prezerwatywy, które są również dla kobiet oraz kapturek dopochwowy, błona dopochwowa.

Jako ciekawostkę można podać, iż ta metoda barierowa jest najmniej kontrowersyjna i nie ingeruje w ciało. Firmy takie jak MySize, Unimil, Durex Invisible wydają ogromne sumy pieniędzy, aby propagować tę metodę zabezpieczania przed zachorowaniami i złapaniem infekcji.

Nie podane jeszcze dwóch ważnych rodzajów metod antykoncepcji, które nie są jednak popularne w Polsce, choć na zachodzie często stosowana przez przedstawicieli obu rodzajów płci. Dokładnie mowa tu o antykoncepcji chirurgicznej oraz postkoitalnej. Metoda drogą interwencji chirurga jest sprawdzoną i najskuteczniejszą metodą antykoncepcji. Polega na wazektomii lub/oraz podwiązaniu jajowodów u kobiet. Natomiast metoda postkoidalna to inaczej metoda postosunkowa, gdzie stosuje się antykoncepcję w ciągu kilku godzin po odbytym stosunku.

Czy antykoncepcja jest bezpieczna?

Choć technologia cały czas prężnie się rozwija to nie ma żadnej metody – złotego środka, który zapewni stuprocentową ochronę bez szkodliwości na organizmie. Jednak wiele badań naukowych zauważa, iż najczęściej społeczeństwo w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych stosuje metodę barierową, czyli mechaniczny sposób zabezpieczania. Choć zaraz po tym występuje rodzaj hormonalny i wzrastająca popularnością wkładka domaciczna. W chwili kryzysu ekonomicznego społeczeństwo sięga po ogólnie dostępne prezerwatywy. Te zabezpieczające gumki lateksowe lub z kauczuku (dla uczulonych na lateks) są ogólnie dostępne, praktycznie w każdym sklepie. Również fakt, iż był to jeden z pierwszych sposobów na antykoncepcję ma siłę wywierania wpływu na decyzję o takim zabezpieczeniu. Do najpopularniejszych prezerwatyw dla mężczyzn należą: Skyn, durex Invisbile, Unimil, MySize. Niewiele osób natomiast orientuje się, iż są prezerwatywy również dla kobiet, tak zwany femidom, a najpopularniejszy wybór wypada na markę Pasante i Femidom.