Jakie dobroczynne działanie posiada brzoza?

Brzoza (Betula L.) to jeden z popularnych gatunków drzew występujący prawie na całym świecie. Najliczniej występują w zachodniej i środkowo-wschodniej Europie. W Polsce spotykamy najczęściej gatunek brzozy brodawkowatej. Słowianie uważali brzozę za symbol życia i płodności, przynosi ukojenie i leczy wiele dolegliwości. Gałęzie drzewa wykorzystywaną w wielu obrzędach religijnych, aż do dzisiaj, na przykład podczas obchodów Bożego Ciała. Liście wykorzystywane są do naparów leczniczych.

Jakie właściwości lecznicze posiadają liście brzozy?

Liść brzozy (Foliu Betulae) jest źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Najcenniejsze są na początku wiosny, podczas kwitnienia drzewa, kiedy to liście przybierają jasny, zielonkawy kolor i są lepkie w dotyku. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia i maja, wtedy też zbierany jest sok z pnia drzewa. Naturalna medycyna doceniła wartości tego gatunku drzewa i dlatego często pozyskuje same liście drzewa do produkcji kosmetyków i lekarstw.

Do jakich celów można użyć liście drzewa brzozy?

Najczęściej stosuje się liście drogą wewnętrzną, w formie naparu. Jednak również staje się popularne stosowanie bezpośrednio na skórę. Te zewnętrzne zabiegi pozwalają skutecznie zwalczyć podrażnienia, stany zapalne skóry, w tym zmiany trądzikowe. Samo stosowanie kremów ze składem liści brzozy wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny, co za tym idzie wpływa na odmłodzenie skóry i naprawę naskórka. Dodatkowo liście brzozy zaleca się stosować podczas opuchniętych i zmęczonych, przekrwionych oczu. Regularne picie naparu uśmierza ból oczu i niweluje opuchlizny. Napar z liści brzozy również reguluje pracę gruczołów łojowych, niszcząc łupież oraz skutecznie zapobiegając przetłuszczaniu się włosów. Stosowanie samych płukanek z świeżo zerwanych liści brzozy przyspiesza porost włosów.

Co ukrywa liść brzozy?

Niepozorne liście z drzewa o białym pniu są bogate w źródło cennych składników odżywczych, które z kolei są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najcenniejsze źródło dotyczy kwasu askorbinowego, flawonoidy, saponiny, betuliny oraz olejków eterycznych. Najważniejsze sole mineralne: potas, wapń, żelazo oraz cynk, mangan i magnez odpowiadają za zdrowy organizm i również przyczyniają się do budowania odporności. Dodatkowo drzewo kumuluje w liściach związki srebra, które odpowiedzialne są do jonizowania ujemnego powietrza.

Liście brzozy mają silne właściwości moczopędne i powodują przyspieszenie pocenia się, dlatego też docenili je dietetycy. Przypisywana skuteczność działania naparów z liści brzozy w odchudzaniu pozwoli zachęcić do częstszego picia napoju natury. Świeżo zerwane liście są namoczone przez kilka minut i wyciąg z tych liści pozwala na walkę z reumatyzmem i bólami mięśni. Często przy różnych typach infekcji polecana jest herbata z liści brzozy, ponieważ obniża temperaturę ciała, łagodzi bóle stawów i gardła. Silne działania przeciwutleniaczy zmniejszają zachorowanie na zapalenie krtani oraz reumatyzm.