Jak enzym z ananasa może poprawić twoje zdrowie?

Organizm człowieka jest skomplikowaną maszyną, którym steruje najbardziej elementarny komputer- mózg. To on pozyskuje informacje o stanie zdrowotnym organów człowieka. Najwrażliwszym organem jest wątroba, która wykonuje najcięższą pracę, ponieważ oczyszcza nasz organizm przed zatruciami I toksynami. Aby wesprzeć pracę wątroby potrzeba niezbędnych enzymów trawiennych, które produkują soki trawienne i oczyszczają organizm w przewodzie pokarmowym.

W jaki sposób dział bromelaina na organizm?

Najwartościowszym enzymem jest mieszanka enzymów proteolitycznych, który nazywa się bromelaina lub bromelaina. Wytwarzana jest przez rośliny, które chronią się w ten sposób przed insektami. Związek wielu enzymów, które trawią białka. Pozyskuje się go najcześciej z owoców, takich jak ananas. Ta egzotyczna roślina zawiera pięć różnych enzymów pod nazwą bromeliny (bromelainy) należące do grupy A i B. Jest to strategia ochronna tych owoców z walką z larwami owadów, które mają toksyczne działanie na te rośliny. Stosowany już na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Wykorzystuje się ten związek w kosmetyce albo dietetyce. Jak wiadomo na podstawie wieloletnich badań warzywa oraz owoce są niezbędnymi składnikami zdrowej diety.

Poprzez dostarczanie organizmowi wielu witamin, antyoksydantów oraz minerałów, a także dzięki zawartości białka również enzymów. Jednak związki enzymów są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, dlatego jedynie spożywanie warzyw i owoców w surowej postaci dostarczy organizmowi wartościowych enzymów. A jednym z nich jest właśnie bromelaina, którą pozyskuje się z ananasa. Wystarczy wybrać odpowiedni suplement, aby mieć dostęp do codziennej zdrowej dawki enzymu, bez konieczności zjadania ananasa wraz z cukrami złożonymi (fruktozą). Po dostarczeniu organizmowi niezbędnych enzymów, które trawia białka oczyszczany zostaje organizm.

Jakie są dobroczynne skutki przyjmowania suplementów z bromeliną?

Jak wspomniano powyżej bromelina odpowiada za trawienie białek w organizmie, dlatego tak ważne jest jej stosowanie, aby prawidłowo funkcjonował organizm. Gdy białko nie zostaje strawione dochodzi do procesów glinienia w przewodzie pokarmowym, co skutkuje zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych oraz powoduje alergie. Długotrwałe zaburzenie procesu trawienia białek przyczynia się do spadku produkcji soków trawiennych w żołądku, a to wpływa na infekowanie organizmy przez bakterie I wirusy. Ponadto enzym z ananasa działa przeciwzapalnie I wspomaga przy produkcji czerwonych krwinek. Zalecany jest osobom z ryzykiem zawału oraz z problemami nawrotowych infekcji. Istotne działanie tego enzymu na system immunologiczny przyczynił się do produkcji leków oraz suplementów z użyciem jego jako głównego składnika.

Od kilkudziesięciu lat stosuje się go także jako element w odchudzaniu. Preparaty na odchudzanie z bromalainą wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej poprzez wiązanie lipidów. Także sportowcy I osoby z zapaleniem stawów często sięgają po suplementy z bromelainą, a to dlatego, że przyspiesza procesy budulcowe w tkance kostnej oraz wchłanianie pękniętych naczynek włosowatych (siniaki I krwiaki). Jednomyślnym zdaniem naukowców bromelaina lub też bromelina jest dla organizmu obronnym wsparciem.