Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z biegunką?

Często borykamy się z problemami związanymi z funkcjonowaniem jelit i nie zawsze znajdujemy skutecznego leku. Podobnie jest z zatruciami i zakażeniami w ranach. To dotyczy także problemów skórnych, takich jak trądzik czy zatkane pory. I na wszystkie powyższe bolączki jest rozwiązanie w jednej postaci, a dokładnie w jednym leku o naturalnymi pochodzeniu. Węgiel aktywny, bo o nim mowa, jest znany od zarania dziejów.

Jakie są inne zastosowania węgla aktywowanego?

Węgiel aktywny lub też organiczny znajduje bardzo wiele zastosowań, od środka na biegunkę, dzięki zdolnościom wiązania z innymi substancjami. Produkt naturalnego pochodzenia wchłania bakterie i toksyny, które wywołują biegunkę, a następnie w twardej postaci pozbywa się ich z organizmu. Dodatkowo węgiel aktywowany na biegunkę pokrywa błonę śluzową przed toksycznym działaniem substancji. Trzeba pamiętać o tym, że węgiel aktywowany na biegunkę nie może być stosowany przez długi czas, z racji jego właściwości absorbujących, gdzie wchłaniane są enzymy trawienne oraz witaminy z organizmu. Drugie zastosowanie to pomoc w niwelowaniu wzdęć lub w innych rodzajach zatruć (alkoholem, fenolem, solami metali ciężkich, paracetamolem czy nikotyną). Skuteczne działania zaczyna się od godziny po zastosowaniu. Najlepiej przyjmować go zaraz po zatruciu lub uczuciu wzdęcia, popijając szklanką wody.

Dobroczynny element w kosmetyce

Aktywny węgiel wykorzystuje się także w kosmetyce. Przy produkcji preparatów I specyfików na problemy skórne, takie jak łupież, trądzik, zaskórniki czy przetłuszczające się włosy. Również w produkcji pasty do zębów, gdzie skutecznie pozbywa się przyciemnionego szkliwa zębnego od palenia papierosów. Wykorzystują go także producenci masek ochronnych oraz filtrów do oczyszczania wody i powietrza.

Dlaczego węgiel aktywny ma taką moc działania?

Węgiel aktywowany na biegunkę jest niezbędnym elementem każdej domowej apteczki. Od początku istnienia ludów afrykańskich pozyskiwano ten pierwiastek jako niezbędny składnik pierwotnej apteczki, a dzisiaj nadal popularny i polecany przez farmaceutów. Węgiel aktywny lub inaczej aktywowany jest pochodzenia organicznego. Wytwarzany jest z wielu naturalnych surowców, a najpopularniejsze z nich to drewno. Dzieli się on na węgiel bitumiczny brunatny i kamienny. W różnych miejscach na świecie pozyskuje się go także z torfu lub skorupy orzecha kokosowego. Proces produkcyjny węgla aktywowanego polega na fazy chemiczne i termiczne. Obie te fazy są objęte stosowaniem wysokiej temperatury. Jak sama nazwa wskazuje aktywacja węgla odbywa się poprzez rozkład struktury surowca (drewna) lub jego odwonienia w postaci wiórów. I wtedy powstaje węgiel aktywny pylisty. Druga forma aktywacji to użycie pary wodnej, który stosowana jest do wszystkich rodzajów surowca (od drewna, kamienia po skorupy orzechów kokosowych). Najpierw następuje zwęglenie, później wstępne utlenienie przy użyciu pary wodnej. Ta obróbka pozwala na pozyskanie węgla aktywnego w postaci płynnej lub granularnej.