Podatki w Niemczech – odzyskaj swoje pieniądze.

Kawałek za naszą zachodnią granicą rzeczywistość finansowa jest zupełnie inna i dla wielu dużo bardziej atrakcyjna niż polska. Choć za wykonaną tam pracę trzeba zapłacić odpowiednie podatki, to system Niemiecki pozwala skorzystać z wielu ulg, które umożliwiają zwrot podatku z zagranicy.

Prawo podatkowe, jakie by nie było, przy pierwszym kontakcie wydaje się być absolutnie niezrozumiałe. Na szczęście, tak jak rozliczania PIT-u w Polsce, tak i systemu niemieckiego można się nauczyć. Nie da się tu też ukryć przychylności zachodnich urzędników, którzy potrafią dać konkretną odpowiedź na zadane przez nas pytanie, co znacząco ułatwia orientację w przepisach. Jedyną barierą tu może być możliwość komunikacji w języku niemieckim, poza tym niemiecki urzędnik pracuje po to, żeby Ci pomóc i naprawdę warto z tej pomocy korzystać. Jak w każdym systemie podatkowym są punkty, o których trzeba wiedzieć, żeby odzyskać więcej pieniędzy. Co ważne, jeżeli pracowałeś w Niemczech już jakiś czas temu, to rozliczenie podatkowe możesz złożyć, aż do czterech lat wstecz. Nie rozliczałeś się wcześniej? Nie wszystko stracone. Sprawdź co możesz uzyskać. Złóż odpowiednie dokumenty. Odbierz zastrzyk gotówki z nadpłaconych podatków.

Jak rozliczyć się w Niemczech?

Samo rozliczenie podatku wygląda podobnie jak w Polsce. Zwykle podstawą do rozliczeń jest odpowiednik naszego PIT-11 zwany Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Tu koniecznie należy wspomnieć, że z urzędem niemieckim rozliczamy się  bardzo dokładnie. U nas urząd skarbowy raczej nie dochodzi z czego się utrzymujesz w czasie kiedy nie pracujesz. Zwyczajnie nie wykazujesz dochodu i nikogo to nie dziwi. W Niemczech system socjalny w jakiś sposób obejmuje każdego obywatela. Oznacza to, że jako osoba nie zatrudniona pobierasz jakieś świadczenia, zapomogi, zasiłek chorobowy itp. Jeżeli wystąpią przerwy w zatrudnieniu to na pewno zainteresuje to odpowiednie instytucje. Z tego względu, w rozliczeniu z urzędem za Odrą, warto ująć również dochód uzyskany w Polsce.

Zwrot podatku z zagranicy – za co odzyskasz pieniądze?

Już sama kwota wolna od podatku jest za naszą zachodnią granicą sporo wyższa niż w Polsce. Samotnie gospodarująca osoba nie zapłaci podatku od wynagrodzenia mniejszego, bądź równego 9168 Euro, a 2021 rok ta kwota będzie o 240 Euro większa. Niemiecki system podatkowy umożliwia też odliczenie wielu wydatków w zależności od naszej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i zawodowej. Zwrot podatku z zagranicy można odebrać w tym wypadku za koszty m.in.: dodatkowych ubezpieczeń, dojazdów do pracy, prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, leczenia, czy edukacji. Jak w każdym państwie, tak i w Niemczech należność zwrotu należy udowodnić przed urzędem. Niemiecki odpowiednik Fiskusa może się domagać przedłożenia odpowiednich dokumentów nawet 5 lat po złożeniu danej deklaracji podatkowej. Warto porządkować i przetrzymywać odpowiednie zaświadczenia, czy umowy, na których oparliśmy swoje żądanie zwrotu. W razie kontroli należy te dokumenty przedstawić urzędnikom rozpatrującym naszą sprawę.

Oczywiście, może też zdarzyć się sytuacja, w której naliczone ulgi i kwota wolna od podatku przekraczają są większe niż kwota podatku jaką zapłaciliśmy. W takim wypadku, dostaniemy oczywiście zwrot równy 100% naszych zaliczek, niepowiększony o to co moglibyśmy odzyskać gdybyśmy zwyczajnie więcej zarobili i zapłacili więcej podatku. Istnieje jeden wyjątek, w którym możemy na koncie zobaczyć nieco większą kwotę Będzie to wynikało z odsetek za opóźnienie wypłaty przez urząd. Jest to bardzo rzadka sytuacja. Niemcy pod względem podatkowym są dość hojni, ale też pilnują porządku i swoich pieniędzy, więc nie liczmy raczej na opóźnienie wynikające z ich winy.