Jakie naturalne środki przeczyszczające możesz znaleźć w swojej kuchni?

Czy czujesz się ciężko? Być może cierpisz na zaparcia i dlatego zaczynasz szukać rozwiązań w apteczce. Oczywiście możesz tak zrobić, gdyż środki takie jak Pikopil, Xenna, czy Dulcobis powstały dla takich sytuacji. Jednak zanim sięgniesz po farmakologię – warto wiedzieć, że istnieją też lepsze, bardziej naturalne sposoby na złagodzenie zaparć.

Naturalne środki przeczyszczające zebrane na tej liście powinny być niczym apteczka pierwszej pomocy, gdy czujesz, że Twoje jelito ociąga się z oczyszczeniem organizmu.

Płynne środki przeczyszczające – masz je w kuchni!

Mało kto wie, że to zwykła woda jest jednym z najlepszych sposobów zmiękczenia stolca i przywrócenia ruchu jelit. W związku z tym:

  • staraj się pić co najmniej osiem filiżanek wody dziennie,
  • spraw, by był to zwyczajowy nawyk,
  • zobacz, jak „regularne” może stać się Twoje życie!

Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej egzotycznego – może to być woda kokosowa. Jeśli zwykła woda jest zbyt delikatna, spróbuj popijać wodę kokosową. Pomoże Ci utrzymać nawodnienie jak woda, ale w większych dawkach będzie działać przeczyszczająco. Jedną z największych zalet wody kokosowej jest to, że jest bogata w elektrolity, w tym potas. Uważaj jednak, by nie pić wody kokosowej w takiej ilościach, jak zwykłej – bo ta w dużych dawkach może powodować zbyt wysoki poziom potasu we krwi.

Oczywiście w tej grupie musiała też znaleźć się kawa. Poranna filiżanka może zrobić coś więcej niż tylko ożywienie do działania. Pomaga także ożywić układ trawienny. Co ciekawe, to nie kofeina napędza całą sytuację. Naukowcy badający ten temat odkryli, że kawa pobudza mięśnie, które sprawiają, że chcesz iść jak najszybciej do wc, ale wpływa również na mikrobiom jelitowy w sposób, który wymaga dalszych badań.

Naturalne środki przeczyszczające – pokarmy stałe

Chia i siemię lniane – musiały się znaleźć na początku tej listy. Nasiona chia i lnu zawierają błonnik, który może pomóc w trawieniu. Pij dużo wody podczas ich spożywania, aby uzyskać pożądany efekt.

Oczywiście też warto wspomnieć o jabłkach (opcjonalnie ocet jabłkowy). Pektyna w jabłkach może pomóc w stymulowaniu jelit. Możesz alternatywnie dodać jedną łyżeczkę octu jabłkowego do szklanki wody, aby czerpać podobne korzyści, ale nie ma jeszcze wielu badań naukowych, które są w stanie udowodnić, że to działa podobnie. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że poradzisz coś na nękające Cię zaparcia – lepiej zjedz całe jabłko, które doda błonnika łagodzącego zaparcia do diety i sprawi, że Twój układ trawienny będzie szczęśliwy.

Do naszej listy warto dodać również liściaste warzywa, takie jak:

  • jarmuż,
  • kapusta,
  • szpinak.

Wszystkie zawierają magnez, czyli minerał, który może w naturalny sposób zmiękczyć stolec. Tak jak niektóre pokarmy działają, jak naturalne środki przeczyszczające, inne mogą nasilać zaparcia i powinieneś ich unikać, dopóki nie poczujesz ulgi. Ogranicz produkty mleczne, czerwone mięso, przetworzoną żywność, rafinowane cukry i smażone potrawy, aż układ trawienny powróci na właściwe tory.