Rękawiczki ochronne – jak dobrać materiał i rozmiar do konkretnego zadania?

Rękawiczki są istotną częścią zestawu pierwszej pomocy, ale mogą być również używane w innych sytuacjach w miejscu pracy. Przeczytaj niniejszy przewodnik, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, które rękawice, w jakich sytuacjach będą najbardziej odpowiednie do zastosowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawic?

Przy zakupie rękawiczek należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • jaką substancją możesz się posługiwać – na przykład płyny ustrojowe lub chemikalia,
  • inne zagrożenia, takie jak ryzyko skaleczenia lub przebicia,
  • wymagany poziom zręczności i przyczepności,
  • rodzaj kontaktu (rozpryski lub zanurzenie),
  • potrzebne wymagane rozmiary,
  • zasady dotyczące alergii na lateks.

Ocena ryzyka w Twojej organizacji powinna wskazywać przypadki, w których wymagane są rękawiczki, oraz rodzaj substancji, którą możesz napotkać.

Z jakich materiałów wykonuje się rękawiczki ochronne?

Istnieje kilka różnych materiałów rękawic, w tym:

  • lateks,
  • nitryl,
  • winyl.

Różnią się grubością i poręcznością. Odpowiedni materiał będzie zależeć od substancji, w której ich używasz. Rękawiczki mogą być również sproszkowane lub bezpudrowe. Sproszkowane rękawiczki pochłaniają pot i mogą być łatwiejsze w zakładaniu, jednak niosą ze sobą ryzyko alergii i nie są zalecane do stosowania w opiece klinicznej. Rękawiczki mogą być również sterylne lub niesterylne.

Rękawice nitrylowe i ich właściwości

Rękawice nitrylowe sprawdzają się w sytuacjach, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia. Reagują na temperaturę ciała i dopasowują się do kształtu dłoni, zapewniając wysoki poziom zręczności.

Rękawice winylowe i ich właściwości

Rękawice winylowe są luźniejsze niż rękawice nitrylowe. Są idealne do stosowania w krótkoterminowych procedurach niskiego ryzyka, które wymagają mniejszej wytrzymałości i ochrony.

Rękawice lateksowe i ich właściwości

Te rękawiczki są ściśle przylegające i mocne. Dobrze sprawdzają się w zadaniach i środowiskach wysokiego ryzyka. Warto się upewnić, że rękawice lateksowe, które kupuje się dla swoich potrzeb – są atestowane i pochodzą od sprawdzonego dostawcy.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawic ochronnych?

Właściwe dopasowanie rozmiaru do użytkownika jest ważne, aby rękawice były wygodne. Jeśli pracownicy wiedzą, że wzięto pod uwagę ich komfort, pomoże to również zachęcić ich do noszenia rękawiczek.

Za ciasne rękawiczki mogą ograniczać krążenie, powodując zmęczenie dłoni. Zbyt duże – mogą być luźne, co wiąże się z mniejszą sprawnością manualną oraz utrudnia wykonanie zadania. Skorzystaj z tabeli rozmiarów opracowanej przez producenta, aby wybrać odpowiednie rękawice lateksowe, bądź z innego materiału, który Cię interesuje.

Pamiętaj też, że do całkowitego zanurzenia wymagane są dłuższe rękawiczki. Długość rękawicy powinna być większa niż głębokość zanurzenia. Krótkie rękawiczki ochronią noszącego, jeśli kontakt będzie ograniczony tylko i wyłącznie do sporadycznych i niedużych rozprysków.