Jakie akcesoria dla niepełnosprawnych do łazienki?

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych powinna zapewniać maksimum bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie w zaciszu domowym dzieje się najwięcej wypadków, których wynikiem są stłuczenia lub złamania kości. Projekt łazienki powinien być przystosowany indywidualnie do każdej osoby niepełnosprawnej.

Co faktycznie ułatwi życie osobom niepełnosprawnym?

W standardowej łazience dla niepełnosprawnych znajdują się przedmioty takie jak: uchwyty pod prysznicem, obok miski sedesowej oraz umywalki, siedzisko pod prysznicem, maty antypoślizgowe, lusterko uchylne. W zależności od rodzaju dysfunkcji oraz potrzeb przydać się może nakładka na sedes, mata łazienkowa do czyszczenia stóp, szczotka do mycia pleców, poduszka do wanny na przyssawki. Akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych jest wiele, wystarczy poszukać w sklepach stacjonarnych lub w sieci internetowej.

Oprócz uchwytów i innych akcesoriów łazienkowych ułatwić życie może prysznic otwarty, bez brodzika. Dzięki niemu nie ma obawy, że osoba niepełnosprawna potknie się, a może się to zdarzyć, wchodząc do brodzika lub wanny. Problemem może być nawet niski brodzik, szczególnie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Dla osób, które wolą kąpiele zamiast prysznica, świetnym rozwiązaniem jest wanna otwierana.

Wanna otwierana jednym z niezbędnych elementów.

Wanna otwierana jest bezpieczna i wygodna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wchodząc do wanny otwieranej drzwiczkami, nie ma potrzeby podnoszenia wysoko nogi, w przeciwieństwie do wchodzenia do zwykłej wanny. Poza tym do wyboru są wanny otwierane niskie i wysokie. Wysokie wanny będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą usiąść na niskim siedzisku. Taki problem zwykle mają osoby z problemami ze stawami biodrowymi i kolanowymi. Jeśli remont całej łazienki nie wchodzi w grę, wanna otwierana wydaje się najlepszym rozwiązaniem, by ułatwić życie osobie niepełnosprawnej. Wymiana starej wanny na tę otwieraną nie wymaga kilkudniowego, uciążliwego i kosztownego remontu.