Problemy w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania to czas, w którym w organizmie szaleją hormony. W ciele nastolatków zachodzą różne zmiany, które dla wielu osób bywają dość męczące. Dziewczynki zaczynają miesiączkować, chłopcom rośnie pierwszy zarost. Bez względu na płeć pojawia się zmora nastolatków – trądzik.

Trądzik – przyczyny i objawy

W okresie dojrzewania na twarzach nastolatków pojawiają się krostki, które różnią się między sobą wyglądem. Mogą być otwarte lub zamknięte. Pozornie niegroźne krostki przekształcają się w wypryski, które atakują też szyję, ramiona i plecy. Jest to tzw. trądzik młodzieńczy, który pojawia się między 11 a 20 rokiem życia. Za pojawianie się i rozprzestrzenianie krostek odpowiadają hormony i czynniki dziedziczne. Problematyczne i mało estetyczne krostki dotykają większości nastolatków. Jednak to jak będzie przebiegać trądzik, zależy już od kilku czynników. Oprócz hormonów i genów na rozwój tej młodzieńczej przypadłości wpływ będzie mieć dieta, higiena oraz to czy trądzik będzie odpowiednio leczony. Stan zapalny krostek rozwija się bardzo szybko, dlatego ważne jest, aby już przy pierwszych widocznych objawach rozpocząć walkę z pryszczami.

Jak zwalczyć trądzik?

Krostki widoczne na twarzy, szyi, ramionach i plecach są nie tylko nieestetyczne, ale w niektórych przypadkach również bolesne. Aby trądzik się nie rozwijał, należy już przy pierwszych objawach rozpocząć jego eliminację. Trądzikowi często towarzyszy też łojotok – skóra jest tłusta i jeszcze bardziej podatna na powstawanie krost. Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

– Leczenie miejscowe, czyli używanie preparatów przeznaczonych do stosowania bezpośrednio na zmiany skórne. Żele i maści w formie wygodnych aplikatorów mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

– Odpowiednia higiena. Gdy na twarzy pojawia się trądzik bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry i właściwy dobór kosmetyków. Do cery trądzikowej przeznaczone są specjalne preparaty, których zadaniem jest prawidłowa pielęgnacja oraz zapobieganie rozwojowi stanu zapalnego.

– Leczenie hormonalne lub antybiotykoterapia. Takie leczenie może zlecić dermatolog w przypadku, gdy leczenie miejscowe i właściwa higiena nie przyniosły rezultatów, a krosty przekształciły się w niebezpieczne ogniska zapalne.

Trądzik młodzieńczy to problem przede wszystkim nastolatków. Niestety dotyka też osoby dorosłe. Nazywany jest wtedy trądzikiem pospolitym, ale jego objawy i leczenie przebiegają podobnie.