Brak ochoty na jedzenie – gdzie leży problem?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brak apetytu to problem, który może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Brak ochoty na jedzenie często spotykany jest u osób starszych, które nie są świadome konsekwencji niedożywienia. Warto poznać przyczynę problemu oraz wiedzieć, jak mu zapobiec.

Brak apetytu u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Wśród Polaków świadomość zdrowego odżywiania jest coraz większa, niestety wciąż niewystarczająca, szczególnie u osób starszych. Prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na ludzki organizm. Dieta uboga w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Problem braku apetytu u seniorów często jest bagatelizowany, a brak ochoty na jedzenie tłumaczy się przeróżnymi wymówkami. Nie wolno bagatelizować tego problemu, ponieważ brak apetytu może być spowodowany:
– niedoborem ważnych składników odpowiedzialnych za uczucie głodu (np. cynk)
– zmianami hormonalnymi
– depresją
– chorobami narządów układu pokarmowego

Wśród przyczyn braku apetytu wymienia się też przyjmowanie leków obniżających łaknienie, choroby dziąseł lub zaburzenia snu.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu?

Konsekwencje niedojadania są tak samo poważne jak przyczyny omawianego problemu. Długotrwały brak apetytu może skutkować problemami układu pokarmowego. Wśród najczęstszych dolegliwości pojawiających się u osób borykających się z brakiem apetytu wymienia się wrzody, zgagę czy zaparcia. Zła dieta i niedojadanie przyczyniają się do osłabienia organizmu, co w przypadku osób starszych może doprowadzić do poważnych chorób. Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, to może to wiązać się z koniecznością przeprowadzenia leczenia. W skrajnych przypadkach konieczna może być terapia żywieniowa lub konsultacja z psychologiem. Aby do tego nie dopuścić, warto przede wszystkim zacząć regularnie i dobrze się odżywiać. Wśród środków wspomagających leczenie braku apetytu można wymienić Apetizer Senior, Apetyt Plus czy Cynacholin. Preparaty tego typu mają w swoim składzie naturalne, ziołowe składniki takie jak anyż, miętę czy cykorię. Ich zadaniem jest pobudzenie procesów trawiennych i utrzymanie uczucia łaknienia na właściwym poziomie. Warto sięgnąć po tego typu preparaty, by nie dopuścić do wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym niedojadaniem.