Jak leczyć ból gardła?

Ból gardła potrafi być uciążliwy, szczególnie gdy towarzyszy mu swędzenie, pieczenie czy problemy z przełykaniem. Przyczyny wymienionych objawów są różne. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ bardzo często nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych mogą przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc.

Ból gardła – objawy i przyczyny

Infekcje górnych dróg oddechowych bardzo często objawiają się bólem gardła, któremu towarzyszą różne dodatkowe objawy takie jak:
– zaczerwienienie
– pieczenie
– problemy z przełykaniem
– powiększone węzły chłonne
– gorączka
– chrypka

Wśród najczęstszych przyczyn bólu gardła wymienia się infekcje wirusowe lub bakteryjne. Bardzo łatwo je złapać w okresach wzmożonej zachorowalności (okres jesienno-zimowy). Bakterie i wirusy szybciej zaatakują też osłabiony organizm. Ból gardła może też pojawiać się u osób, które spędzają dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Palacze również są bardziej narażeni na podrażnienie gardła czy chrypkę. Warto już przy pierwszych objawach sięgnąć po leki, które uśmierzą ból i zapobiegną ewentualnej infekcji. W aptekach bez problemu można dostać środki wydawane bez recepty, takie jak pastylki do ssania czy płukanki. Zastanawiając się czym płukać gardło można też sięgnąć po domowe, ziołowe mikstury, który na pewno przyniosą ulgę w bólu.

Czym płukać gardło, czyli domowe i apteczne sposoby na ból

Na ból gardła polecane są przede wszystkim tabletki do ssania, które zawierają substancje  działające przeciwbólowo, bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i przeciw wirusowo. Do wyboru są też aerozole przeznaczone do rozpylania w jamie ustnej oraz syropy, których skład oparty jest o naturalne składniki, takie jak korzeń prawoślazu. W aptekach dostępne są też różne preparaty do sporządzania płukanek. Czym płukać gardło spośród środków dostępnych w sklepach? Wybrać można proszek do sporządzania płukanki. Rozpuszcza się go w ciepłej wodzie i płucze gardło 2-3 razy na dobę. Alternatywą może być skoncentrowana nalewka ziołowa, którą również rozpuszcza się w wodzie. W składzie takich preparatów znajdują się naturalne składniki, takie jakie jak mentol czy szałwia. A czym płukać gardło, jeśli pod ręką nie ma apteki, a ból coraz bardziej doskwiera? Domową płukankę można przygotować z rumianku lub szałwii. Ból złagodzi też napar z tymianku lub z kory dębu. Wśród domowych sposobów na ból gardła wymienia się też mleko z miodem oraz syrop z cebuli. Te naturalne składniki nie tylko złagodzą ból, ale również pomogą w walce z infekcją.