Skuteczne sposoby na blizny

Istnieje przekonanie, iż blizny dodają powabu. Taka teza dotyczy wyłącznie mężczyzn i tylko w odniesieniu do blizn nabytych w walce o słuszną sprawę. Pozostałe blizny, które powstały w wyniku różnych wypadków, operacji czy trądziku nie stanowią ozdoby skóry – zwłaszcza dla kobiet. Jedną z najbardziej powszechnych metod jest stosowanie różnych preparatów, jak np. bio oil na blizny. Jakie są inne sposoby?

Blizna – ogólna charakterystyka

Blizna powstaje wskutek naruszenia skóry właściwej, a także głębszych jej warstw. Zaistniały proces bliznowacenia opiera się na zastępowaniu zniszczonej tkanki przez nową tkankę łączną. Ma on swój początek zaraz po ustąpieniu stanu zapalnego. Wówczas fibroblasty (komórki tkanki łącznej) rozpoczynają swoje namnażanie, tym samym tworząc spojenie blizny i produkując świeży nabłonek. Powstała blizna jest czerwona i podrażniona, a także może piec i swędzieć. W ciągu roku od uszkodzenia, blednie i przebudowuje się, przybierając ostatecznie perłowy kolor. Nowo powstała tkanka łączna pozbawiona jest zarówno barwnika, jak i mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W zależności od miejsca wystąpienia, może być mniej lub bardziej widoczna.

Blizny – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Względnie łagodnie wyglądają i  przebudowują się  tzw. blizny zwykłe, które powstają po skaleczeniach czy nacięciach operacyjnych. Chcąc usprawnić gojenie się tego typu rany i zapobiec możliwym zmianom patologicznym, należy powstałe blizny smarować produktami, takimi jak maść z dodatkiem masy perłowej lub z wyciągiem z cebuli. Produkt bogaty w ekstrakt z cebuli nawilża zawiązującą się tkankę łączną oraz sprawia, iż szybciej traci swoje sinoczerwone zabarwienie, staje się bardziej elastyczna i mniej swędzi. Aby zobaczyć efekty jego działania, należy stosować go regularnie przez okres wielu miesięcy, ponieważ proces przebudowy blizny jest długotrwały i swój ostateczny kształt oraz wygląd przyjmuje mniej więcej po roku od uszkodzenie skóry.

Preparaty przeznaczone do wspomagania zabliźniania się ran, posiadają w swoim składzie również inne naturalne substancje, takie jak: alantonina, heparyna, aloes, wąkrotka azjatycka, kwas hialuronowy czy wyciąg z rumianku.

Domowe sposoby na blizny

Do domowych metod zwalczania blizn zaliczane są takie zabiegi jak wcieranie w przekształcające się blizny miąższu z cebuli, zielonego ogórka, aloesu, rozdrobnionych liści mięty czy soku z cytryny. Wszystkie powyższe produkty posiadają właściwości nawilżające i rozjaśniające. Ponadto można wzbogacić je o dodatek allantoiny bądź żelu hialuronowego, które są dostępne w sklepach z naturalnymi kosmetykami.