Dlaczego dzieci powinny jeść warzywa i owoce?

Około 90 % najmłodszych dzieci spożywa niewystarczającą ilość warzyw, a dieta 1/3 z nich jest również uboga w owoce. A przecież to właśnie owoce i warzywa cechują się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, które wspierają wzrost i rozwój dziecka. Dostarczają one niezbędne witaminy, minerały oraz błonnik dla dzieci. Dlaczego warto zadbać oby dieta dziecka była bogata w owoce i warzywa?

Warzywa i owoce w diecie dziecka – ogólna charakterystyka

Zarówno owoce jak i warzywa klasyfikowane są do niezbędnych elementów codziennej diety dziecka jak i dorosłego. Zawierają one składniki mineralne oraz witaminy, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także chronią go przed chorobami. W okresie letnim, gdy wybór świeżych i dojrzałych owoców i warzyw jest największy, najlepiej podawać je dzieciom w nieprzetworzonej formie, ponieważ nie tracą one swoich cennych wartości odżywczych.

Sugeruje się,aby w diecie dziecka (poniżej 1. roku życia), pojawiło się 5 porcji warzyw oraz 4 porcji owoców w ciągu dnia. To właśnie te produkty stanowią w diecie główne źródło składników mineralnych, naturalnych przeciwutleniaczy oraz witamin. Składniki te mają wpływ na właściwy rozwój i funkcjonowanie młodego organizmu, a także wzmacniają jego odporność. Ponadto zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy m.in. oddziałuję na regulację pracy przewodu pokarmowego.

Największą wartość żywieniową posiadają świeże owoce i warzywa podane w surowej lub minimalnie przetworzonej postaci. Serwując je niemowlętom oraz małym dzieciom należy również zwrócić uwagę na jakość serwowanych owoców i warzyw – zwłaszcza pod kątem zawartości metali ciężkich, pestycydów, azotanów i mikotoksyn. Ilość azotanów w produkcie jest bardzo uzależniona m.in. pory roku – np. w białek kapuście, pomidorach i sałacie jest ona wyższa w okresie wiosenno-letnim niż w okresie jesienno-zimowym. Biorąc pod uwagę niższą masę ciała dziecka, nie trudno stwierdzić, iż są one bardziej narażone na zatrucie azotanami. Tak więc,  żywność przeznaczona dla małych dzieci i niemowląt musi spełniać o wiele bardziej restrykcyjne normy Unii Europejskiej.

Dlaczego warzywa są tak ważne w diecie dziecka?

Należy zadbać o odpowiednią ilość warzyw w diecie dziecka, ponieważ:

  • są bogatym źródłem witamin takich jak, np. C, beta-karoten, z grupy B;
  • zawierają takie składniki mineralne jak: potas, miedź, wapń, magnez, molibden, mangan i żelazo;
  • zawierają takie węglowodany jak skrobia;
  • są niskokaloryczne;
  • posiadają cukry takie jak: fruktoza, glukoza i sacharoza;
  • są bogate w błonnik;
  • wykazują silne właściwości antyoksydacyjne.