Jak przekonać dzieci do warzyw

Zadbanie, aby dieta dziecka była pełnowartościowa to jeden problem, drugim znacznie trudniejszym jest dopilnowanie, aby maluch zjadł wszystkie podane mu składniki zawarte w posiłku. Zazwyczaj każda próba podania warzyw kończy się krzykami i awanturą. A przecież jedną z ważnych funkcji warzyw jest usprawnienie perystaltyki jelit, co w konsekwencji wpływa na redukcję takich problemów jak np. zatwardzenie u niemowlaka.

Skuteczne metody wdrażania warzyw w dietę dziecka

Poniżej przedstawione zostały sprawdzone sposoby wprowadzenia warzyw w dietę dziecka w taki sposób, aby zostały one spożyte.

  • Rozpoczęcie od znanych posiłków – w trakcie spożywania ulubionych dań bardzo łatwo jest przemycić warzywa. Można na przykład dodać pokrojoną w kostkę paprykę i pomidory wraz z listkami bazylii. Ukrycie warzywnych składników pod pierzynką z płatków makaronu, sera i sosu beszamelowego to dobry sposób na małe oszukanie malucha.
  • Nadanie posiłkom ciekawych nazw – w zależności od zainteresowań dziecka, warto posiłek nazwać, np. ulubioną rzeczą lub postacią z bajki. W rzeczywistości nazwy te mogą określać np. pizze na pełnoziarnistym cieście i domowym sosie, na której głównymi składnikami będą warzywa takie jak słodka kukurydza, szpinak oraz plasterki mozzarelli. Inną potrawą mogą być warzywne muffiny, które niemal każde dziecko zje z przyjemnością, myśląc, że są one tradycyjne.
  • Zabawa – nadanie warzywom na talerzu innych znaczeń i wdrożenie zabawy może być doskonałym pomysłem do zachęcenia dziecka do zjedzenia warzyw. Na przykład szparag można potraktować jako pędzel, który należy zanurzyć w sosie pomidorowym lub holenderskim, a brokuły mogą być drzewami pozostawionymi na talerzu dziecka. Im bardziej ciekawa historia, tym z większą przyjemnością dziecko zje warzywa.
  • Wspólne zakupy z dzieckiem – istnieje duże prawdopodobieństwo, iż gdy dziecko samo w sklepie dokona wyboru warzyw, później w domu będzie chciało udowodnić słuszność swojego wyboru i zje warzywa z uśmiechem na twarzy. Jedyną wadą tej metody jest znaczne przedłużenie się czasu poświęconego na zakupy.
  • Wspólne gotowanie –  dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych, również w kuchni. To buduje poczucie pewności siebie dziecka, którą zdobywa przez samodzielność. Poproszenie dziecka o pomoc w przygotowaniu warzyw do obiadu jest jednym z najlepszych sposobów na przekonanie go do ich zjedzenia.
  • Warzywa w formie przekąsek – każde dziecko lubi jeść rękami. Przygotowanie zdrowych frytek, słodkich paluszków z marchewki z miodem czy chrupiący seler naciowy z łagodnym dipem czosnkowym może stać się przekąska, o którą dziecko samo będzie się domagać.