Co na zgagę – domowe metody

Zgaga ma wiele przyczyn, jednakże objawia się ona zawsze tak samo  – paleniem oraz pieczeniem w gardle bądź klatce piersiowej. Te nieprzyjemne dolegliwości spotykają coraz większe ilości ludzi, a to ze względu na niewłaściwy sposób odżywiania się. Czy można zapobiegać zgadze, a jeśli już pojawi się – w jaki sposób z nią walczyć?

Jak radzić sobie ze zgagą?

Wśród domowych metod na zgagę często mówi się o sodzie oczyszczonej, jednakże nie jest ona przeznaczona dla każdego. Przede wszystkim powinny wystrzegać się jej kobiety w ciąży, które mimo, iż ze zgagą zmagają się bardzo często, nie powinny narażać zdrowia własnego oraz nienarodzonej jeszcze pociechy. Wśród domowych metod występują jeszcze inne, zdecydowanie bardziej skuteczne oraz przede wszystkim bezpieczniejsze sposoby.

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się metodzie jedzenia. W przypadku pośpiechu, albo jedzenia pod presją człowiek połyka dużą liczbę powietrza. Dostarczone do organizmu powietrze sprawa, że zwieracz przełyku rozluźnia się i daje drogę wolną treści żołądkowej do udania się z powrotem w górę.

Ucinanie drzemki po zjedzonym posiłku to także nienajlepszy pomysł, gdyż pozycja leżąca ułatwia przedostaniu się treści żołądkowych do gardła, a jak wiadomo jest to bezpośrednia przyczyna zgagi.

Warto przyjrzeć się ubraniom wkładanym na siebie, gdyż bardzo dopasowane ubrania naciskają na żołądek, co nie sprzyja właściwemu trawieniu.  

Zgaga pojawia się także jako efekt działania leków przeciwbólowych, środków zmagających się z bezsennością oraz obniżających ciśnienie tętnicze krwi.

Co na zgagę – odpowiednie produkty spożywcze

Pytanie co na zgagę gości na ustach coraz większej ilości kobiet oraz mężczyzn. Warto zajrzeć do wnętrza własnej kuchni zanim udamy się do apteki po specjalne środki farmakologiczne wspierające tą dolegliwość. Dobrze sprawdza się świeży imbir. Należy obrać go ze skórki, a później niewielką ilość żuć przez kilka minut. Ulga będzie niemalże natychmiastowa. Prażone migdały odgrywają tak samo ważną rolę jak wspomniany wcześniej imbir. Dobrze jest wypić mleko, ewentualnie kefir, gdyż wykazują one zdecydowane łagodzenie skutków ubocznych zgagi. W zwalczaniu nieprzyjemnego pieczenia dobrze sięgnąć także po siemię lniane. Stosuje się go jednak zapobiegawczo, a jego przygotowanie nie powinno przysporzyć większych trudności. Najważniejsze, aby napój zawierający siemię lniane był wypijany zarówno na godzinę przed posiłkiem, jak również dwie godziny przed zaśnięciem. Na efekty takiej terapii nie trzeba długo czekać.