Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – jak sobie z nim poradzić?

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy występuje u ogromnej ilości ludzi na całym świecie i słynie przede wszystkim z częstych nawrotów. Objawia się zmianami skórnymi, które przypominają z wyglądu rumień oraz łuszczą się. Czy można dolegliwość tę leczyć w zaciszu własnego domu?

Podstawowe metody w walce z łojotokowym zapaleniem skóry

Choroba ta nęka ludzi na skutek zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych. Wini się za nią także zakażenie grzybicze. Mimo, iż łojotokowe zapalenie skóry twarzy często powraca, istnieje szereg lekarstw oraz metod wspierających walkę z nim.

Aby zakończyć zmaganie się z tą dolegliwością należy przede wszystkim sięgnąć po środki przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Można je nabyć w formie tabletek, maści oraz kremów. W dawnych czasach sięgano także po glikokortykosteroidy, jednakże po dogłębnych badaniach wykonanych przez ekspertów wiadomo już, że nie przynoszą one pożądanych rezultatów.

Konieczne jest także nabycie dermokosmetyków, które stanowią niezbędny element walki z zapaleniem. Środki te powinny posiadać oleje roślinne, których zadaniem jest ponowne budowanie warstwy lipidowej skóry. Nie może zabraknąć gliceryny odpowiadającej za wiązanie wody, co przekłada się na nawilżenie skóry posiadającej tendencję do wysuszania. Kiedy wybrany dermokosmetyk posiada pantenol można spodziewać się znacznej ulgi w bólu oraz pomniejszenia dyskomfortu. A witamina E odpowiada za szybszą regenerację naskórka.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie w domu

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy może być leczone także przy pomocy domowych metod. Przyjmuje się, że sposoby, które zostaną omówione poniżej powinny iść w parze ze środkami farmakologicznymi. Mowa przede wszystkim o stosowaniu odpowiednich dermokosmetyków, które nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia oraz powodują szybszą regulację naskórka. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie oleju kokosowego bądź rycynowego. Należy nanieść je na skórę dotkniętą zmianami oraz udać się na spoczynek. Z kolei rano powinno się oczyścić skórę twarzy przy pomocy stosowanych regularnie środków.

Odżywienie stanowi niezwykle istotny element leczenia. Przede wszystkim konieczne jest pozbycie się z diety produktów przetworzonych, smażonych na głębokim tłuszczu, jedzenia typu fast food, słodyczy, ostrych przypraw oraz alkoholu.

Dieta powinna obfitować głównie w warzywa oraz owoce, ryby, nasiona i orzechy, a także dobrej jakości oleje roślinne.