Opryszczka – jak sobie z nią poradzić?

Jeżeli wirus opryszczki zaatakuje organizm raz, człowiek będzie zmagał się z nim do końca życia. Ta nieprzyjemna dolegliwość nie tylko wygląda niekorzystnie, ale przede wszystkim jest związana z bólem oraz dyskomfortem. Sprawdź jak najlepiej się z nią rozprawić.

Co to takiego opryszczka?

Słowo opryszczka używane jest do określenia wykwitu skórnego, który występuje przeważnie niedaleko czerwieni wargowej. Za jej powstanie odpowiada wirus HSV1 oraz HSV2. Ogromna ilość ludzi nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie zmaga się z opryszczką. Pierwszy z wymienionych wirusów odpowiada za zachorowanie jeszcze w trakcie dzieciństwa, a drugi z nich, czyli HSV2 zostaje przenoszony w trakcie kontaktów seksualnych.

Warto wiedzieć, że jeżeli opryszczka pojawi się w obszarze jamy ustnej raz, będzie ona regularnie przypominała o sobie do końca życia, gdyż od momentu zarażenia się wirusem, człowiek staje się jego nosicielem. Dobrze jest jednak wiedzieć, że niektórzy ludzie mimo iż posiadają w sobie wirus opryszczki nie doznają nieprzyjemnych skutków z nią związanych, a więc nie pojawia się na ich wargach. Czemu się tak dzieje? Nikt nie jest tego w stanie dokładnie wytłumaczyć.

Jak objawia się opryszczka?

Nie istnieje jakakolwiek reguła, jeśli chodzi o pojawianie się opryszczki. Czasem występuje ona raz w roku (przede wszystkim w okresie jesiennym oraz zimowym), a inne osoby zmagają się z nią każdego miesiąca. Pojawienie się opryszczki jest sygnalizowane swędzeniem, później miejsce jej wykwitu zaczyna robić się czerwone oraz jest bardziej podrażnione. W dalszej kolejności można zauważyć pojawienie się pęcherzyków cieczy o niewielkich gabarytach, które bolą i powodują uczucie dyskomfortu. Kolejna faza to pojawienie się strupka, co oznacza, że nie trzeba długo czekać aby powrócić do normalnego wyglądu.

Pęcherzyki występujące na wardze mają w sobie treść surowiczą, która po jakimś czasie zmienia się w ropę, a na końcu wysusza się.

W jaki sposób należy zmagać się z opryszczką?

Jeśli nie występuje ona zbyt często należy skupić się na walce z nieprzyjemnymi objawami wirusa. W aptekach można nabyć specjalne środki, które powodują szybsze gojenie się oraz niwelują one swędzenie i ból. Mowa chociażby o Vratizolin, Hascovir oraz Herpex. W przypadku, kiedy pojawia się ona co miesiąc warto sięgnąć po specyficzne leki, które mają za zadanie zapobieganie regularnemu występowania opryszczki.