Jak wybrać dywan idealny?

Często zastanawiamy się nad rodzajem podłoża w naszych domach. Oczywiście wybór jest ukierunkowany ze względu na użyteczność oraz rodzaj pomieszczenia. O ile w kuchni najczęściej kładziemy płytki, o tyle w sypialni rządzi dywan. Jest on nie tylko przyjemny w dotyku ale również odpowiednio dobrany potrafi zupełnie odmienić wnętrze. Oto kilka praktycznych porad czym się kierować podczas wyboru:


1. Zwracajmy uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Rozróżniamy dywany naturalne i z włókien sztucznych. Wełniane są niewskazane dla alergików
2. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem wybierajmy prostokątne kształty, w duże symetryczne wzory w ten sposób nadamy pomieszczeniu ruch.
3. Przy małych przestrzeniach pomyślmy nad mniejszymi okrągłymi rodzajami, można nawet położyć kilka obok siebie w różnych jednolitych kolorach, co wbrew pozorom optycznie powiększy wnętrze.
4. Wielobarwny dywan przyciąga wzrok dlatego świetnie się sprawdza w pomieszczeniach o jednolitej barwie np. szarościach, czy beżach
5. Jeśli posiadamy jasną podłogę pozbawioną struktury drewna idealnie sprawdzi się wzór w heksagony, który ożywi wnętrze.
6. Motywy florystyczne z pozornie wyblakłymi kolorami, oraz motywy orientalne pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym i większym metrażu np. salon.
7. Coraz modniejsze stają się dywany ręcznie malowane z frędzlami, które są wzorowane na styl ludowy, niewątpliwie ocieplą one naszą przestrzeń

Zanim dokonamy zakupu odpowiedniego dywanu zwracajmy uwagę na informację na metce. Szukajmy informacji na temat odporności na zabrudzenia oraz zwracajmy uwagę na sposób czyszczenia. Nie wszystkie modele nadają się do prania chemicznego. Jeśli jesteśmy alergikami sprawdzajmy właściwości antyelektrostatyczne.