Brak ochoty na jedzenie – gdzie leży problem?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brak apetytu to problem, który może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Brak ochoty na jedzenie często spotykany jest u osób starszych, które nie są świadome konsekwencji niedożywienia. Warto poznać przyczynę problemu oraz wiedzieć, jak mu zapobiec.

Brak apetytu u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Wśród Polaków świadomość zdrowego odżywiania jest coraz większa, niestety wciąż niewystarczająca, szczególnie u osób starszych. Prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na ludzki organizm. Dieta uboga w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Problem braku apetytu u seniorów często jest bagatelizowany, a brak ochoty na jedzenie tłumaczy się przeróżnymi wymówkami. Nie wolno bagatelizować tego problemu, ponieważ brak apetytu może być spowodowany:
– niedoborem ważnych składników odpowiedzialnych za uczucie głodu (np. cynk)
– zmianami hormonalnymi
– depresją
– chorobami narządów układu pokarmowego

Wśród przyczyn braku apetytu wymienia się też przyjmowanie leków obniżających łaknienie, choroby dziąseł lub zaburzenia snu.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu?

Konsekwencje niedojadania są tak samo poważne jak przyczyny omawianego problemu. Długotrwały brak apetytu może skutkować problemami układu pokarmowego. Wśród najczęstszych dolegliwości pojawiających się u osób borykających się z brakiem apetytu wymienia się wrzody, zgagę czy zaparcia. Zła dieta i niedojadanie przyczyniają się do osłabienia organizmu, co w przypadku osób starszych może doprowadzić do poważnych chorób. Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, to może to wiązać się z koniecznością przeprowadzenia leczenia. W skrajnych przypadkach konieczna może być terapia żywieniowa lub konsultacja z psychologiem. Aby do tego nie dopuścić, warto przede wszystkim zacząć regularnie i dobrze się odżywiać. Wśród środków wspomagających leczenie braku apetytu można wymienić Apetizer Senior, Apetyt Plus czy Cynacholin. Preparaty tego typu mają w swoim składzie naturalne, ziołowe składniki takie jak anyż, miętę czy cykorię. Ich zadaniem jest pobudzenie procesów trawiennych i utrzymanie uczucia łaknienia na właściwym poziomie. Warto sięgnąć po tego typu preparaty, by nie dopuścić do wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym niedojadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *